Uppsamlingsräkning klar: SD tar mandat från VD i uppsamlingsräkningen

Jönköpings länVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Sverigedemokraterna tar ett mandat från Vårddemokraterna, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Jönköpings län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Liberalerna ser ut att förlora sina platser i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Jönköpings län, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna25,1 %58 863−1,2
Moderaterna18,9 %44 243+2,3
Sverigedemokraterna15,7 %36 827−1
Kristdemokraterna11,5 %26 981−0,5
Vårddemokraterna9,8 %23 036+0,5
Vänsterpartiet6,7 %15 791+1,4
Centerpartiet6,3 %14 773−0,7
Miljöpartiet2,7 %6 321+0,4
Liberalerna2,3 %5 469−0,9
Övriga0,6 %1 368−0,7
Vision framåtanda0,4 %952
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6,75,34,94,84,44,45,4
Socialdemokraterna25,126,226,534,333,835,738,3
Miljöpartiet2,72,33,35,44,42,92,7
Centerpartiet6,37,09,59,08,910,210,1
Liberalerna2,33,33,94,15,45,68,3
Kristdemokraterna11,512,012,712,413,216,718,4
Moderaterna18,916,515,518,624,821,715,4
Sverigedemokraterna15,716,713,610,95,12,5
Vårddemokraterna9,89,38,9
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6444345
Socialdemokraterna22222229283032
Centerpartiet5687798
Liberalerna333457
Kristdemokraterna10101010111416
Moderaterna16141315211913
Sverigedemokraterna14141194
Vårddemokraterna887

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.