Uppsamlingsräkning klar: V tar mandat från SJPG i uppsamlingsräkningen

Gävleborgs länVal
Riksdagskammaren, ledamöterna stå upp vid sina platser

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Vänsterpartiet tar ett mandat från Sjukvårdspartiet, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Gävleborgs län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Gävleborg, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna30,7 %56 017−1,3
Sverigedemokraterna18,7 %34 050±0
Moderaterna18,3 %33 296+1,1
Vänsterpartiet8,5 %15 496+0,6
Centerpartiet7,3 %13 319−0,2
Kristdemokraterna6,5 %11 854+0,3
Miljöpartiet3,4 %6 264+0,9
Sjukvårdspartiet3,2 %5 921−1,5
Liberalerna2,6 %4 709−0,3
Gävleborgspartiet0,4 %737
Övriga0,3 %615−0,1
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet8,57,98,58,27,38,110,4
Socialdemokraterna30,732,031,634,336,837,637,1
Miljöpartiet3,42,53,15,25,53,84,3
Centerpartiet7,37,59,87,67,812,913,8
Liberalerna2,62,94,64,46,36,010,0
Kristdemokraterna6,56,25,13,94,45,26,9
Moderaterna18,317,214,916,920,016,79,9
Sverigedemokraterna18,718,714,911,36,02,9
Sjukvårdspartiet3,24,87,17,95,86,87,0
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet7676668
Socialdemokraterna24252426282928
Miljöpartiet324433
Centerpartiet668661010
Kristdemokraterna5543345
Moderaterna1414111315138
Sverigedemokraterna14151184
Sjukvårdspartiet2456455

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.