Uppsamlingsräkning klar: Så gick regionvalet i Blekinge

Blekinge länVal
Valsedlar

Nu är uppsamlingsräkningen klar, och alla röster räknade en första gång. Så här gick det för partierna i Blekinges regionval.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Blekinge län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Blekinge, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna35,0 %35 958+1,3
Sverigedemokraterna20,7 %21 198−3,2
Moderaterna16,6 %17 030−1,5
Kristdemokraterna8,6 %8 837+1,5
Vänsterpartiet6,4 %6 538+0,9
Centerpartiet6,2 %6 372+0,5
Miljöpartiet2,9 %2 946+0,7
Liberalerna2,8 %2 844−0,1
Medborgerlig Samling0,7 %739+0,2
Övriga0,2 %177−0,2
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6,45,55,75,45,45,98,4
Socialdemokraterna35,033,732,539,338,942,344,8
Miljöpartiet2,92,22,85,04,73,63,4
Centerpartiet6,25,77,65,86,78,17,3
Liberalerna2,82,94,85,35,87,810,7
Kristdemokraterna8,67,15,13,53,65,38,0
Moderaterna16,618,120,119,023,420,314,7
Sverigedemokraterna20,723,920,614,18,56,62,6
Medborgerlig Samling0,70,6
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet4333224
Socialdemokraterna21211919202122
Centerpartiet4353343
Kristdemokraterna5432224
Moderaterna101112910107
Sverigedemokraterna131512753

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.