Uppsamlingsräkning klar: Miljöpartiet tar plats i Kalmars regionfullmäktige

Kalmar länVal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Miljöpartiet tar två mandat i Kalmar läns regionfullmäktige.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Kalmar län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Kalmar län, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna32,2 %51 373−1,9
Moderaterna18,5 %29 410+0,8
Sverigedemokraterna17,1 %27 311+0,2
Kristdemokraterna11,8 %18 817+0,7
Centerpartiet7,5 %12 001−0,6
Vänsterpartiet7,1 %11 274+0,6
Miljöpartiet3,1 %4 873+0,9
Liberalerna1,9 %3 053−0,9
Övriga0,8 %1 283±0
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet7,16,56,35,85,05,87,4
Socialdemokraterna32,234,134,640,940,940,740,5
Miljöpartiet3,12,12,64,24,63,22,9
Centerpartiet7,58,111,810,310,112,612,9
Liberalerna1,92,84,94,55,15,27,5
Kristdemokraterna11,811,110,37,78,210,614,2
Moderaterna18,517,614,615,721,218,713,0
Sverigedemokraterna17,116,914,210,14,32,6
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet5544345
Socialdemokraterna22242527302826
Miljöpartiet2332
Centerpartiet5687799
Kristdemokraterna8875579
Moderaterna1312101113139
Sverigedemokraterna12121073

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.