Uppsamlingsräkning klar: Så gick regionvalet i Västmanland

Västmanlands länVal
Vallokal

Nu är uppsamlingsräkningen klar, och alla röster räknade en första gång. Så här gick det för partierna i Västmanlands regionval.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Västmanlands län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Västmanland, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna32,4 %56 768−0,6
Moderaterna21,5 %37 795+1,1
Sverigedemokraterna16,6 %29 201−1,4
Vänsterpartiet9,4 %16 533+1,2
Kristdemokraterna6,4 %11 243−0,6
Centerpartiet5,7 %9 944−0,1
Liberalerna4,5 %7 810−0,5
Miljöpartiet2,9 %5 058+0,8
Övriga0,6 %1 062−0,1
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet9,48,27,96,96,56,89,6
Socialdemokraterna32,432,933,338,039,037,244,3
Miljöpartiet2,92,12,75,24,93,73,7
Centerpartiet5,75,76,85,65,17,86,2
Liberalerna4,54,96,86,27,89,412,7
Kristdemokraterna6,47,06,24,34,56,37,8
Moderaterna21,520,420,420,823,720,812,8
Sverigedemokraterna16,618,115,010,04,41,8
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet7666558
Socialdemokraterna26262730313037
Centerpartiet5554465
Liberalerna44656711
Kristdemokraterna5653456
Moderaterna17161617191711
Sverigedemokraterna13141284

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.