När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt sämsta val på länge i Säter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 31,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Säter. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Säters kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 31,4 % | 1:a |
| 2022 | 34,14 % | 1:a |
| 2018 | 32,40 % | 1:a |
| 2014 | 41,12 % | 1:a |
| 2010 | 42,83 % | 1:a |
| 2006 | 39,81 % | 1:a |
| 2002 | 38,87 % | 1:a |
| 1998 | 32,07 % | 1:a |
| 1994 | 41,12 % | 1:a |
| 1991 | 34,97 % | 1:a |
| 1988 | 42,61 % | 1:a |
| 1985 | 42,19 % | 1:a |
| 1982 | 43,70 % | 1:a |
| 1979 | 41,54 % | 1:a |
| 1976 | 42,22 % | 1:a |
| 1973 | 41,76 % | 1:a |
Elva mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna elva mandat i Säters kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tolv mandat.
Kommunfullmäktige i Säter kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Säters kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Säter S med 42,3 procent av rösterna, och sämst i Stora Skedvi, 19,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Säter S | 42,3 % | ej jämförbart | 628 | 1:a |
| Säter N | 40,7 % | ej jämförbart | 467 | 1:a |
| Gustafs S | 33,1 % | +0,7 | 272 | 1:a |
| Säter omland | 31,9 % | ej jämförbart | 307 | 1:a |
| Gustafs N | 23,2 % | −5,3 | 307 | 2:a |
| Stora Skedvi | 19,6 % | −1,2 | 290 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 29,2 % | ej jämförbart | 81 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Smedjebacken | 56,2 % | +0,5 | 1:a |
| Avesta | 38,0 % | −3,8 | 1:a |
| Malung-Sälen | 37,2 % | +1,2 | 1:a |
| Borlänge | 34,6 % | +1,1 | 1:a |
| Rättvik | 31,6 % | +3,2 | 1:a |
| Säter | 31,4 % | −2,7 | 1:a |
| Ludvika | 30,6 % | +0,9 | 1:a |
| Falun | 28,7 % | −3,7 | 1:a |
| Hedemora | 27,4 % | +1,5 | 1:a |
| Mora | 23,4 % | −1,0 | 1:a |
| Älvdalen | 23,1 % | −3,9 | 2:a |
| Orsa | 21,7 % | +0,5 | 2:a |
| Vansbro | 21,6 % | −2,7 | 2:a |
| Gagnef | 20,5 % | +0,7 | 1:a |
| Leksand | 15,9 % | −2,8 | 3:e |

