Uppsamlingsräkning klar: Här fick Moderaterna sitt största stöd i Växjö

Växjö kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna får 27,1 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Växjö.

Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 27,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Växjö. Det är en minskning med 0,2 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Växjö kommun, efter Socialdemokraterna.

Moderaternas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
202627,1 %2:a
202227,30 %2:a
201829,53 %2:a
201428,58 %2:a
201032,38 %1:a
200626,28 %2:a
200219,78 %2:a
199825,07 %2:a
199425,33 %2:a
199124,20 %2:a
198819,47 %2:a
198522,65 %2:a
198224,47 %2:a
197921,98 %3:e
197617,20 %3:e
197316,92 %3:e

17 mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna 17 mandat i Växjös kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Växjö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Växjö kommun.

Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Norra Hovshaga-Evedal med 39,5 procent av rösterna, och sämst i Araby, 2,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPlacering
Norra Hovshaga-Evedal39,5 %−2,65501:a
Öjaby norra38,5 %+1,53551:a
Öjaby södra-Räppe38,3 %+0,15381:a
Östra Lugnet38,3 %±0,04951:a
Centrum36,1 %+1,23891:a
Ulriksberg35,4 %−2,74731:a
Museet35,2 %−2,14601:a
Väster35,0 %+1,04531:a
Universitetet norra34,9 %−1,34641:a
Högstorp-Hollstorp34,3 %+0,34921:a
Sandsbro västra34,3 %+1,94551:a
Söder34,2 %+0,24301:a
Bergunda-Bredvik33,6 %−1,73711:a
Sandsbro östra33,3 %+1,85081:a
Öster33,2 %+1,93411:a
Lammhult32,2 %ej jämförbart3441:a
Åby31,9 %+3,12931:a
Bäckaslöv31,4 %+0,63331:a
Norr30,0 %+0,83052:a
Hov29,4 %+0,34142:a
Universitetet västra29,4 %−1,12562:a
Kungsmad29,0 %−3,34102:a
Vikaholm28,4 %ej jämförbart4182:a
Furutå28,3 %+2,13592:a
Norrelid28,2 %−0,12662:a
Hovshaga centrum28,1 %ej jämförbart3302:a
Gemla27,8 %−0,53362:a
Vederslöv27,4 %+4,52981:a
Asa-Berg-Tolg27,2 %ej jämförbart2451:a
Arenastaden27,1 %−1,12442:a
Åryd26,9 %+1,72951:a
Rottne södra26,3 %+1,82562:a
Rottne norra26,2 %+3,11922:a
Teleborg södra-Telestad26,2 %ej jämförbart2482:a
Furuby26,1 %+4,41222:a
Danneborg-Östra Hovshaga26,1 %ej jämförbart3362:a
Kvarnhagen26,0 %+0,42782:a
Ringsberg26,0 %+1,42792:a
Kampen-Sigfrid25,6 %+0,82882:a
Gustavslund25,4 %+0,83462:a
Värends Nöbbele25,2 %+5,41172:a
Fagrabäck24,8 %−0,22572:a
Tävelsås-Uråsa24,7 %+2,22741:a
Ingelstad24,3 %+1,73742:a
Universitetet södra22,5 %ej jämförbart1942:a
Ljungfälle22,0 %ej jämförbart2702:a
Dädesjö21,8 %+1,0872:a
Torparängen18,5 %−1,12222:a
Braås17,4 %+0,12233:e
Liedbergsgatan16,4 %−1,21833:e
Teknikum13,7 %−1,11173:e
Pilbäcken13,0 %−1,71293:e
Teleborg centrum9,7 %−1,91054:e
Dalbo centrum4,4 %−3,3434:e
Nydala4,2 %−3,5384:e
Araby2,9 %−3,1314:e
Uppsamlingsdistrikt 0021,4 %ej jämförbart5032:a
Så gick det för Moderaterna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Lessebo27,8 %+4,12:a
Växjö27,1 %−0,22:a
Älmhult25,0 %+3,12:a
Tingsryd22,6 %+4,92:a
Alvesta20,9 %+1,12:a
Ljungby19,6 %−8,83:e
Markaryd12,9 %+4,64:e
Uppvidinge11,4 %−4,94:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.