Uppsamlingsräkning klar: Vänsterpartiet gör ett av sina bästa val i Borlänge

Borlänge kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Borlänge.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 7,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Borlänge. Det är en ökning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Borlänge kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20267,5 %4:e
20226,60 %5:e
20187,14 %5:e
20147,43 %4:e
20107,61 %4:e
20067,20 %4:e
20029,10 %3:e
199812,20 %3:e
19946,75 %5:e
19915,16 %5:e
19886,04 %6:e
19855,76 %6:e
19824,89 %4:e
19795,40 %5:e
19763,95 %5:e
19734,29 %5:e

Fem mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fem mandat i Borlänges kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat.

Kommunfullmäktige i Borlänge kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Borlänge kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Tjärna Allé med 26,2 procent av rösterna, och sämst i Torsång, 2,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Tjärna Allé26,2 %+19,22392:a
Bullermyren15,8 %+5,91352:a
Hagalund N15,0 %+1,41813:e
Jakobsgårdarna13,1 %+4,31552:a
Tjärna Ängar - Paradiset13,1 %+4,11432:a
Östermalm10,9 %+1,81294:e
Tjärna Ängar - Övre Tjärna10,8 %+5,21234:e
Hagalund Ö - Ringen10,4 %+0,3824:e
Hagalund V10,1 %+1,41314:e
Centrum - Mjälga8,7 %+0,9824:e
Mats Knuts - Nygårdarna7,7 %+0,61015:e
Centrum - Norra7,7 %+0,4804:e
Domnarvet Ö6,3 %−0,3806:e
Skräddarbacken5,6 %−3,1616:e
Bergslagsbyn5,4 %+0,8757:e
Norr Amsberg5,1 %−0,3525:e
Kvarnsveden Ö4,7 %−1,2435:e
Kvarnsveden V4,6 %−1,3636:e
Domnarvet V4,6 %−0,9577:e
Hushagen - Forssa4,6 %−3,1536:e
Gylletäppan4,5 %−1,4566:e
Ornäs4,0 %−0,2488:e
Gylle-Åselby-Buskåker3,9 %−1,9576:e
Färjegårdarna - Årby - Hytting3,6 %−0,2478:e
Kvarnsveden Södra3,1 %−0,8268:e
Kyrkbygden - Söder Tuna2,9 %−0,9418:e
Väster Tuna - Idkerberget2,8 %−1,1327:e
Torsång2,4 %−0,2298:e
Uppsamlingsdistrikt 0011,7 %ej jämförbart674:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Ludvika9,2 %+0,24:e
Leksand8,4 %−2,77:e
Borlänge7,5 %+0,94:e
Falun7,2 %−1,05:e
Vansbro6,5 %+0,56:e
Älvdalen5,9 %+1,96:e
Avesta5,6 %+1,35:e
Mora5,4 %−0,27:e
Orsa5,3 %−0,45:e
Hedemora4,8 %−0,88:e
Säter4,7 %+0,16:e
Smedjebacken3,3 %−0,75:e
Gagnef2,9 %−1,58:e
Malung-Sälenej rapporterat
Rättvik3,2 %−0,56:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.