Uppsamlingsräkning klar: Här fick Kristdemokraterna sitt största stöd i Nynäshamn

Nynäshamns kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna får 4,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Nynäshamn.

Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 4,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nynäshamn. Det är ungefär samma resultat som 2022. Partiets starkaste kommun i landet är Lycksele, där de fick 40,1 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Kristdemokraterna till det sjätte största partiet i årets kommunval i Nynäshamns kommun.

Kristdemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,8 %6:e
20224,79 %6:e
20183,81 %8:e
20142,48 %10:e
20103,47 %8:e
20064,18 %6:e
20026,43 %5:e
19986,97 %4:e
19941,94 %7:e
19912,95 %8:e
19881,78 %7:e
19851,25 %7:e
19821,21 %7:e
19791,00 %7:e
19760,94 %6:e
19730,98 %6:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna två mandat i Nynäshamns kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Nynäshamn kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Nynäshamns kommun.

Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Nynäshamn 1 Sandhamn med 6,2 procent av rösterna, och sämst i Nynäshamn 14 Ösmo Ö, 3,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på KDPlacering
Nynäshamn 1 Sandhamn6,2 %−0,4504:e
Nynäshamn 17 Torö5,9 %+2,6255:e
Nynäshamn 20 Sorunda N5,5 %−0,7806:e
Nynäshamn 2 Estö Ö5,4 %+0,3485:e
Nynäshamn 10 Vaktberget5,2 %+0,7655:e
Nynäshamn 18 Sorunda S5,2 %−0,1616:e
Nynäshamn 13 Ösmo V5,0 %+0,8375:e
Nynäshamn 3 Estö V4,9 %+1,1467:e
Nynäshamn 7 Via4,8 %+0,1606:e
Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda4,6 %−0,2476:e
Nynäshamn 15 Ösmo S4,6 %+0,2477:e
Nynäshamn 16 Ösmo N4,5 %−0,5468:e
Nynäshamn 5 Gröndal4,3 %−0,5286:e
Nynäshamn 9 Nicksta4,2 %+0,4435:e
Nynäshamn 11 Hacktorp4,2 %−0,7304:e
Nynäshamn 4 Centrala Nynäs4,1 %−0,5507:e
Nynäshamn 8 Kullsta3,9 %−1,4348:e
Nynäshamn 14 Ösmo Ö3,6 %−0,2387:e
Uppsamlingsdistrikt 004,8 %ej jämförbart436:e
Så gick det för Kristdemokraterna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Södertälje9,0 %−0,25:e
Danderyd6,5 %−0,15:e
Ekerö6,4 %−0,77:e
Haninge5,6 %+1,06:e
Upplands-Bro5,5 %−0,35:e
Vallentuna5,5 %+0,96:e
Sollentuna5,4 %±0,08:e
Norrtälje5,0 %+1,47:e
Nykvarn4,9 %+2,25:e
Nynäshamn4,8 %±0,06:e
Sigtuna4,7 %±0,05:e
Salem4,5 %−0,17:e
Sundbyberg4,5 %+0,48:e
Botkyrka4,4 %−3,18:e
Lidingö4,4 %−0,78:e
Täby4,3 %−1,27:e
Nacka4,2 %+0,98:e
Österåker4,2 %+0,88:e
Solna4,2 %+0,88:e
Stockholm4,2 %+0,38:e
Värmdö4,0 %−1,18:e
Järfälla3,9 %−0,59:e
Tyresö3,8 %+0,18:e
Huddinge3,7 %+0,39:e
Upplands Väsby3,7 %−0,78:e
Vaxholm3,2 %+0,410:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.