Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Falun

Falu kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 6,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Falun.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 6,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Falun. Det är en ökning med 2,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Falu kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,5 %8:e
20224,12 %7:e
20184,31 %7:e
20147,35 %6:e
20106,75 %4:e
20065,10 %7:e
20024,64 %8:e
19986,18 %7:e
19947,48 %5:e
19914,42 %6:e
19887,23 %5:e
19854,08 %5:e
19823,09 %6:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet fyra mandat i Faluns kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Falun kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Falu kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Kyrkbacken med 13,5 procent av rösterna, och sämst i Linghed, 1,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Kyrkbacken13,5 %+5,31354:e
Lugnet11,7 %+5,11144:e
Östanfors10,5 %+3,4853:e
Slätta10,0 %+5,8743:e
Gruvan9,6 %+4,11384:e
Britsarvet9,3 %+1,7894:e
Kämparvet8,2 %+2,7825:e
Karlberg8,1 %+1,8756:e
Stenslund8,0 %+2,6875:e
Kvarnberget och Ö Främby7,7 %+3,71015:e
Övre Norslund7,6 %+3,61026:e
Elsborg7,4 %+3,6735:e
Hälsingberg6,9 %+0,7767:e
Kristine6,9 %+3,2557:e
Aspeboda6,9 %+3,4726:e
Gruvriset6,3 %+2,4817:e
Vika6,2 %+2,1775:e
Hosjö Näs6,2 %+2,8737:e
Herrhagen6,1 %+3,9636:e
Pilbo-Samuelsdal6,0 %+2,3596:e
Bjursås Ö och Sågmyra5,9 %+2,0766:e
Varpan5,8 %+1,0607:e
Haraldsbo5,7 %+2,9518:e
Hyttgården5,6 %+2,2707:e
Källviken och V Främby5,4 %+0,2567:e
Hälsinggården5,3 %−0,3426:e
Ångbryggeriet5,1 %+1,1418:e
Danholn och Karlsbyheden5,0 %+2,5467:e
Borgärdet och Lumsheden5,0 %+2,6567:e
Sundbornsbyn4,7 %+1,7508:e
Bojsenburg4,6 %+0,2486:e
Boda och Toftbyn4,5 %+1,1406:e
Nedre Norslund4,2 %+1,3386:e
Hosjö Sandviken4,2 %+1,5438:e
Grycksbo3,6 %+1,7438:e
Bjursås V3,0 %+1,3318:e
Enviken2,5 %+1,3268:e
Linghed1,9 %+1,2118:e
Uppsamlingsdistrikt 006,4 %ej jämförbart527:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Falun6,5 %+2,48:e
Hedemora5,3 %+3,07:e
Leksand5,1 %+2,18:e
Gagnef4,9 %+2,17:e
Borlänge4,2 %+1,67:e
Orsa4,0 %+0,47:e
Säter3,1 %+1,07:e
Ludvika3,0 %−0,88:e
Smedjebacken2,5 %+0,36:e
Mora2,2 %+1,48:e
Avesta2,1 %+0,67:e
Malung-Sälen1,0 %+0,69:e
Vansbro1,0 %+0,87:e
Rättvik0,8 %+0,17:e
Älvdalen0,6 %+0,28:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.