När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Täby.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 5,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Täby. Det är en ökning med 1,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat sedan starten 1981.
Resultatet gör Miljöpartiet till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Täby kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 5,2 % | 6:e |
| 2022 | 3,81 % | 7:e |
| 2018 | 4,17 % | 7:e |
| 2014 | 7,48 % | 4:e |
| 2010 | 5,60 % | 4:e |
| 2006 | 3,22 % | 6:e |
| 2002 | 3,20 % | 5:e |
| 1998 | 2,91 % | 5:e |
| 1994 | 3,69 % | 5:e |
| 1991 | 2,63 % | 8:e |
| 1988 | 4,38 % | 5:e |
| 1985 | 2,98 % | 6:e |
| 1982 | 2,91 % | 7:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Täbys kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Täby kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Täby kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet 36 Hägernäs norra med 8,9 procent av rösterna, och sämst i 45 Näsby slott, 2,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 36 Hägernäs norra | 8,9 % | +4,3 | 112 | 4:e |
| 2 Runborg | 8,8 % | +4,3 | 112 | 4:e |
| 4 Midgård | 7,7 % | +3,0 | 109 | 4:e |
| 1 Täby kyrkby | 6,6 % | +2,2 | 76 | 6:e |
| 7 Visinge | 6,5 % | +1,9 | 63 | 6:e |
| 22 Roslags-Näsby södra | 6,3 % | ej jämförbart | 83 | 6:e |
| 18 Marknadsvägen | 6,3 % | +1,3 | 64 | 4:e |
| 17 Åkerbyvägen | 6,1 % | ej jämförbart | 73 | 5:e |
| 30 Grindtorp norra | 6,1 % | +1,3 | 80 | 6:e |
| 21 Grindtorp södra | 6,0 % | +1,6 | 49 | 6:e |
| 8 Erikslund m.fl. | 5,7 % | +2,5 | 61 | 6:e |
| 3 Byle | 5,6 % | +1,5 | 82 | 6:e |
| 11 Ensta, Kullagränd | 5,6 % | +2,3 | 72 | 6:e |
| 34 Viggbyholm västra | 5,5 % | +1,0 | 49 | 6:e |
| 9 Skarpäng norra | 5,4 % | +1,2 | 77 | 6:e |
| 23 Löttingelund | 5,4 % | +2,5 | 41 | 6:e |
| 39 Näsbyparks centrum | 5,4 % | +1,7 | 67 | 6:e |
| 20 Näsbydal | 5,3 % | ±0,0 | 47 | 6:e |
| 14 Ella gård norra | 5,0 % | −0,4 | 59 | 6:e |
| 25 Gribbylund norra | 5,0 % | ej jämförbart | 65 | 6:e |
| 37 Lahäll, Näsbygård | 5,0 % | ej jämförbart | 62 | 6:e |
| 44 Näsbypark västra | 5,0 % | ej jämförbart | 55 | 7:e |
| 13 Ella gård västra | 4,9 % | +1,2 | 57 | 6:e |
| 33 Täby park, Bergskristallen, m.fl. | 4,9 % | ej jämförbart | 51 | 5:e |
| 29 Gribbylund södra | 4,8 % | +1,2 | 60 | 6:e |
| 35 Viggbyholm norra | 4,8 % | −0,5 | 59 | 5:e |
| 27 Gribbylund västra, Myrängen | 4,7 % | ej jämförbart | 54 | 6:e |
| 28 Gribbylunds centrum | 4,7 % | +0,5 | 36 | 6:e |
| 32 Täby park, Smaragden m.fl. | 4,7 % | ej jämförbart | 33 | 6:e |
| 6 Vallatorp norra | 4,5 % | +1,0 | 50 | 7:e |
| 10 Ella park | 4,4 % | ej jämförbart | 54 | 6:e |
| 15 Roslags-Näsby norra | 4,4 % | ej jämförbart | 59 | 6:e |
| 16 Storstugan | 4,4 % | +1,2 | 32 | 7:e |
| 26 Arninge, Ullna södra | 4,4 % | ej jämförbart | 27 | 7:e |
| 12 Skarpäng södra | 4,2 % | +0,6 | 41 | 6:e |
| 43 Hägernäs södra | 4,2 % | +1,2 | 54 | 7:e |
| 5 Vallatorp södra | 3,9 % | ej jämförbart | 52 | 6:e |
| 42 Viggbyholm sydöst | 3,9 % | ej jämförbart | 32 | 7:e |
| 24 Arninge, Ullna norra | 3,8 % | ej jämförbart | 32 | 8:e |
| 38 Norskogen m.fl. | 3,8 % | +1,0 | 49 | 8:e |
| 41 Viggbyholm sydväst | 3,8 % | ej jämförbart | 34 | 6:e |
| 31 Täby park, Månstenen, m.fl. | 3,6 % | ej jämförbart | 27 | 8:e |
| 40 Näsbypark östra | 3,5 % | ej jämförbart | 41 | 7:e |
| 19 Täby centrum | 3,0 % | +1,0 | 26 | 7:e |
| 45 Näsby slott | 2,1 % | +0,4 | 23 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 01 | 6,0 % | ej jämförbart | 93 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 02 | 4,9 % | ej jämförbart | 60 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

