Uppsamlingsräkning klar: Liberalerna gör sitt sämsta val sedan 1982 i Vallentuna

Vallentuna kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Liberalerna gör sitt sämsta val på länge i Vallentuna.

Efter den preliminära rösträkningen ser Liberalerna ut att ha fått 4,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vallentuna. Det är partiets sämsta resultat sedan 1982. Partiets starkaste kommun i landet är Landskrona, där de fick 40 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Liberalerna till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Vallentuna kommun.

Liberalernas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,7 %7:e
20227,05 %5:e
20189,87 %5:e
201410,19 %4:e
201010,40 %4:e
20069,55 %4:e
200213,83 %3:e
19985,58 %6:e
19946,82 %4:e
19919,00 %3:e
19889,72 %4:e
198510,20 %4:e
19823,72 %6:e
197911,75 %4:e
197613,65 %4:e
197313,45 %4:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Liberalerna två mandat i Vallentunas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat.

När valnattsrösterna först räknades hade Liberalerna tre mandat, och partiet tappade alltså ett mandat i uppsamlingsräkningen.

Kommunfullmäktige i Vallentuna kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vallentuna kommun.

Liberalerna tar plats i 171 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i 39 kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Liberalerna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Liberalerna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Liberalerna i valdistriktet 14 Bällsta V med 7,8 procent av rösterna, och sämst i 16 Garn och 17 Kårsta-Frösunda, 2,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Norra Borstahusen i Landskrona kommun, där de fick 73 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på LPlacering
14 Bällsta V7,8 %−1,11284:e
10 Lovisedal7,5 %−0,91064:e
15 Vallentuna sydöstra7,1 %−3,4875:e
13 Bällsta S6,9 %−4,6845:e
6 Vallentuna nordöstra5,7 %−2,4897:e
11 Karlberg5,6 %−4,4846:e
5 Ormsta N4,7 %−2,5627:e
1 Vallentuna västra4,4 %−0,3367:e
8 Vallentuna C4,2 %−0,6527:e
2 Markim-Orkesta3,9 %−1,5467:e
3 Hammarbacken N3,7 %−4,9487:e
9 Ormsta S3,2 %−1,8438:e
12 Vada-Angarn-Össeby3,2 %−1,6427:e
4 Hammarbacken S2,9 %−3,4338:e
7 Norrgården-Sörgården2,9 %−1,7228:e
16 Garn2,4 %−1,9238:e
17 Kårsta-Frösunda2,4 %−1,0308:e
Uppsamlingsdistrikt 003,5 %ej jämförbart508:e
Så gick det för Liberalerna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Danderyd8,1 %−3,04:e
Täby7,9 %−6,44:e
Lidingö6,2 %−2,55:e
Järfälla5,8 %−1,46:e
Sollentuna5,8 %−2,26:e
Huddinge5,5 %+0,57:e
Norrtälje5,5 %−0,75:e
Sundbyberg5,1 %−2,07:e
Ekerö5,0 %−3,98:e
Stockholm5,0 %−3,07:e
Vaxholm4,9 %+0,18:e
Nykvarn4,8 %+0,26:e
Solna4,7 %−2,07:e
Vallentuna4,7 %−2,37:e
Tyresö4,5 %−2,07:e
Haninge4,4 %−0,27:e
Upplands-Bro4,4 %−0,97:e
Österåker3,9 %−1,59:e
Nacka3,7 %−1,89:e
Nynäshamn3,4 %−0,89:e
Värmdö3,1 %−1,59:e
Sigtuna3,0 %−1,48:e
Södertälje3,0 %−0,79:e
Upplands Väsby2,7 %−1,19:e
Salem2,6 %−2,39:e
Botkyrka1,2 %−1,512:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.