Andelen som varit utan arbete i minst ett år i Malmö var lägre i april jämfört med samma månad för ett år sedan. Det visar Arbetsfömedlingens senaste månadsstatistik.
I april hade 10 212 Malmöbor varit arbetslösa i minst ett år, vilket är 165 färre än månaden innan. 10 212 personer motsvarar 5,3 procent av arbetskraften i kommunen – andelen långtidsarbetslösa är 0,4 procentenheter lägre än samma månad för ett år sedan. Malmö kommun hade tredje högst andel långtidsarbetslösa i landet i april.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Antalet som står allra längst från arbetsmarknaden – som varit utan arbete utan i minst två år – har ökat jämfört med samma månad för ett år sedan: från 5 723 till 5 876, eller 3,1 procent av arbetskraften i april 2026.
Andelen långtidsarbetslösa i Malmö är den näst högsta i Skåne län, bara i Perstorp är andelen högre 6,5 procent.I Vellinge finns länets lägsta långtidsarbetslöshet, 1,6 procent. I Skåne som helhet hade 27 166 personer (3,8 procent) varit arbetslösa i minst ett år i april. Det är 390 personer färre än månaden innan.
| Kommun | Arbetslösa i minst 12 månader | Förändring sedan mars 2026 (procentenheter) | Förändring sedan april 2025 (procentenheter) |
|---|---|---|---|
| Perstorp | 6,5 % | +0,3 ▲ | −0,5 ▼ |
| Malmö | 5,3 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Åstorp | 4,8 % | −0,1 ▼ | +0,3 ▲ |
| Helsingborg | 4,7 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Landskrona | 4,7 % | −0,1 ▼ | −0,3 ▼ |
| Burlöv | 4,6 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Östra Göinge | 4,6 % | +0,1 ▲ | −0,4 ▼ |
| Bjuv | 4,4 % | −0,2 ▼ | ±0,0 ▸ |
| Bromölla | 4,3 % | −0,1 ▼ | −0,5 ▼ |
| Kristianstad | 4,3 % | −0,1 ▼ | −0,6 ▼ |
| Hässleholm | 4,1 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Osby | 3,8 % | −0,1 ▼ | −0,1 ▼ |
| Eslöv | 3,6 % | −0,2 ▼ | −0,2 ▼ |
| Trelleborg | 3,6 % | ±0,0 ▸ | −0,1 ▼ |
| Tomelilla | 3,0 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Klippan | 2,9 % | ±0,0 ▸ | −0,2 ▼ |
| Skurup | 2,7 % | −0,1 ▼ | ±0,0 ▸ |
| Svalöv | 2,7 % | ±0,0 ▸ | +0,3 ▲ |
| Lund | 2,6 % | ±0,0 ▸ | −0,1 ▼ |
| Hörby | 2,5 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Kävlinge | 2,2 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Svedala | 2,2 % | −0,1 ▼ | −0,1 ▼ |
| Ystad | 2,2 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Örkelljunga | 2,2 % | −0,3 ▼ | −0,6 ▼ |
| Höör | 2,1 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Simrishamn | 2,1 % | +0,1 ▲ | −0,1 ▼ |
| Sjöbo | 2,1 % | −0,1 ▼ | −0,2 ▼ |
| Staffanstorp | 2,0 % | ±0,0 ▸ | −0,2 ▼ |
| Höganäs | 1,9 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Ängelholm | 1,8 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Båstad | 1,7 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Lomma | 1,7 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Vellinge | 1,6 % | ±0,0 ▸ | +0,2 ▲ |
Totalt i riket hade omkring 151 000 personer varit utan arbete i minst ett år i april. Det motsvarar 2,8 procent av arbetskraften, vilket är ungefär lika stor andel som för ett år sedan.
Högre andel äldre långtidsarbetslösa
Av de 10 212 personerna som varit arbetslösa i mer än ett år i Malmö kommun är 2 652 personer mellan 55 och 661 år och 277 är mellan 18 och 24 år. För den äldre gruppen är andelen arbetslösa 8,4 procent medan den i den yngre gruppen är 1,6 procent. Även i riket som helhet är långtidsarbetslösheten högre i gruppen äldre.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
2 797 av de långtidsarbetslösa i Malmö är födda i Sverige, medan 7 415 är födda utomlands. Det innebär att långtidsarbetslösheten bland Sverigefödda är 2,5 procent, medan den är fyra gånger så hög – 9,4 procent – bland födda utomlands. Även i riket som helhet är arbetslösheten högre bland utrikesfödda.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Även när det gäller utbildningsnivå är skillnaderna stora. 4 151 av de som varit arbetslösa i minst ett år har inte någon gymnasieutbildning, vilket motsvarar en långtidsarbetslöhet på 15,5 procent i den gruppen. Det kan jämföras med 4,9 procent bland dem som gått ut gymnasiet och 3,0 procent bland dem som studerat vidare efter gymnasiet.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
| April 2026 | Förändring sedan mars 2026 | Förändring sedan april 2025 | |
|---|---|---|---|
| Antal arbetslösa i minst ett år | 10 212 | −165 | −554 |
| varav arbetslösa i minst två år | 5 876 | −106 | +153 |
| Antal födda utomlands | 7 415 | −129 | −407 |
| Antal födda i Sverige | 2 797 | −36 | −147 |
| Antal utan gynmasieutbildning | 4 151 | −69 | −224 |
| Antal med gynmasieutbildning | 2 972 | −53 | −240 |
| Antal med eftergymnasial utbildning | 3 089 | −43 | −90 |
| Antal 18-24 år | 277 | −10 | −111 |
| Antal 55-66 år | 2 652 | −14 | +73 |
| Malmö | Skåne län | Riket | |
|---|---|---|---|
| Andel arbetslösa i minst ett år | 5,3 % | 3,8 % | 2,8 % |
| Andel arbetslösa i minst två år | 3,1 % | 2,2 % | 1,6 % |
| Bland födda utomlands | 9,4 % | 8,6 % | 6,9 % |
| Bland födda i Sverige | 2,5 % | 2,0 % | 1,5 % |
| Bland dem utan gymnasieutbildning | 15,5 % | 10,7 % | 7,8 % |
| Bland dem med gymnasieutbildning | 4,9 % | 3,2 % | 2,3 % |
| Bland dem med eftergymnasial utbildning | 3,0 % | 2,5 % | 1,9 % |
| Bland 18–24-åringar | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % |
| Bland 55–66-åringar | 8,4 % | 5,1 % | 3,8 % |
