När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt bästa val på länge i Danderyd.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 10,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Danderyd. Det är partiets bästa resultat sedan 1994. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Danderyds kommun, efter Centerpartiet och Moderaterna. Det innebär att de nu gått om Liberalerna i storlek, som de senaste valen haft större stöd.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 10,9 % | 3:e |
| 2022 | 9,78 % | 4:e |
| 2018 | 7,53 % | 5:e |
| 2014 | 6,92 % | 4:e |
| 2010 | 6,71 % | 5:e |
| 2006 | 8,10 % | 4:e |
| 2002 | 10,16 % | 4:e |
| 1998 | 8,87 % | 4:e |
| 1994 | 12,90 % | 3:e |
| 1991 | 12,39 % | 4:e |
| 1988 | 15,49 % | 3:e |
| 1985 | 15,73 % | 3:e |
| 1982 | 17,86 % | 2:a |
| 1979 | 17,55 % | 2:a |
| 1976 | 17,44 % | 2:a |
| 1973 | 20,10 % | 2:a |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna sex mandat i Danderyds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.
Kommunfullmäktige i Danderyd kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Danderyds kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Inverness med 20,2 procent av rösterna, och sämst i Svalnäs, 3,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Inverness | 20,2 % | −1,3 | 230 | 2:a |
| Mörby | 17,4 % | +3,0 | 131 | 3:e |
| Kevinge Strand-Charlottenberg | 16,1 % | +1,5 | 218 | 3:e |
| Kevinge-Mörbyskogen | 16,0 % | +0,5 | 177 | 3:e |
| Berga-Rinkeby | 15,6 % | +1,5 | 198 | 3:e |
| Västra Enebyberg | 12,9 % | +2,6 | 152 | 3:e |
| Sätra Äng | 12,6 % | +2,4 | 131 | 3:e |
| Anneberg | 12,5 % | +2,0 | 143 | 3:e |
| Långängen-Tranholmen | 10,6 % | +1,1 | 120 | 3:e |
| Klingsta | 10,4 % | +0,1 | 118 | 3:e |
| Stocksund | 10,1 % | +1,7 | 105 | 3:e |
| Sikreno | 9,6 % | +1,6 | 104 | 4:e |
| Nora | 9,1 % | +1,9 | 102 | 4:e |
| Djursholms Ekeby | 8,6 % | +1,5 | 85 | 3:e |
| Gamla Enebyberg | 7,9 % | +0,2 | 88 | 3:e |
| Norra Djursholm | 5,9 % | −0,4 | 59 | 5:e |
| Djursholms Ösby | 4,6 % | +0,6 | 47 | 6:e |
| Mellersta Djursholm | 3,9 % | +0,7 | 35 | 6:e |
| Södra Djursholm | 3,2 % | +0,1 | 29 | 6:e |
| Svalnäs | 3,1 % | −1,6 | 29 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 13,1 % | ej jämförbart | 123 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Upplands-Bro | 33,5 % | +5,1 | 1:a |
| Solna | 31,7 % | −1,1 | 1:a |
| Järfälla | 31,1 % | −0,3 | 1:a |
| Haninge | 30,9 % | +1,5 | 1:a |
| Sundbyberg | 30,9 % | +0,1 | 1:a |
| Sigtuna | 30,3 % | +1,3 | 1:a |
| Botkyrka | 29,4 % | −2,1 | 1:a |
| Tyresö | 29,4 % | −2,8 | 2:a |
| Nynäshamn | 28,9 % | +0,6 | 1:a |
| Södertälje | 28,6 % | −1,8 | 1:a |
| Sollentuna | 27,9 % | +0,3 | 2:a |
| Upplands Väsby | 27,7 % | +1,1 | 1:a |
| Huddinge | 27,5 % | −1,8 | 1:a |
| Norrtälje | 26,7 % | −1,1 | 1:a |
| Stockholm | 26,4 % | −3,0 | 1:a |
| Värmdö | 25,4 % | −7,6 | 2:a |
| Salem | 22,6 % | −0,5 | 2:a |
| Vallentuna | 20,0 % | −1,7 | 2:a |
| Ekerö | 19,8 % | −1,9 | 2:a |
| Österåker | 19,6 % | −2,9 | 2:a |
| Nacka | 18,8 % | −2,7 | 2:a |
| Nykvarn | 17,6 % | −6,8 | 3:e |
| Täby | 16,1 % | −0,9 | 2:a |
| Lidingö | 11,9 % | −1,3 | 4:e |
| Vaxholm | 11,1 % | −2,7 | 3:e |
| Danderyd | 10,9 % | +1,1 | 3:e |

