När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt bästa val på länge i Upplands-Bro.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 33,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Upplands-Bro. Det är partiets bästa resultat sedan 2006. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Upplands-Bro kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 33,5 % | 1:a |
| 2022 | 28,37 % | 1:a |
| 2018 | 26,43 % | 1:a |
| 2014 | 32,56 % | 1:a |
| 2010 | 32,52 % | 1:a |
| 2006 | 37,96 % | 1:a |
| 2002 | 41,75 % | 1:a |
| 1998 | 40,56 % | 1:a |
| 1994 | 47,21 % | 1:a |
| 1991 | 36,46 % | 1:a |
| 1988 | 42,34 % | 1:a |
| 1985 | 46,22 % | 1:a |
| 1982 | 49,61 % | 1:a |
| 1979 | 45,34 % | 1:a |
| 1976 | 42,44 % | 1:a |
| 1973 | 43,47 % | 1:a |
17 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna 17 mandat i Upplands-Bros kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tolv mandat, men sedan dess har kommunfullmäktige utökats.
Kommunfullmäktige i Upplands-Bro kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, en utökning från förra mandatperiodens 41 platser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Upplands-Bro kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Finnsta med 45,5 procent av rösterna, och sämst i Håtuna-Håbo-Tibble, 18,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Finnsta | 45,5 % | ej jämförbart | 312 | 1:a |
| Tibble norra | 41,8 % | ej jämförbart | 455 | 1:a |
| Bro norra | 41,0 % | ej jämförbart | 383 | 1:a |
| Råby | 39,7 % | ej jämförbart | 381 | 1:a |
| Kungsängen norra-Stäksön norra | 37,6 % | ej jämförbart | 488 | 1:a |
| Härnevi-Skällsta | 37,1 % | +6,8 | 338 | 1:a |
| Korsängen | 34,6 % | +4,0 | 434 | 1:a |
| Brunna södra | 33,4 % | +4,7 | 372 | 1:a |
| Sylta östra-Tibblehöjden | 32,6 % | ej jämförbart | 436 | 1:a |
| Bro södra | 31,9 % | ej jämförbart | 160 | 1:a |
| Brunna norra | 31,1 % | +7,4 | 355 | 1:a |
| Kungsängen södra-Stäksön södra | 30,7 % | ej jämförbart | 291 | 1:a |
| Norrboda | 30,0 % | +6,9 | 319 | 2:a |
| Ådö-Rättarboda | 29,4 % | ej jämförbart | 274 | 1:a |
| Låssa | 29,2 % | ej jämförbart | 226 | 1:a |
| Lennartsnäs-Tibble S - Sylta V | 28,7 % | ej jämförbart | 218 | 1:a |
| Kockbacka-Lejondal | 28,0 % | ej jämförbart | 287 | 2:a |
| Håtuna-Håbo-Tibble | 18,6 % | −1,4 | 215 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 37,7 % | ej jämförbart | 357 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Upplands-Bro | 33,5 % | +5,1 | 1:a |
| Solna | 31,7 % | −1,1 | 1:a |
| Järfälla | 31,1 % | −0,3 | 1:a |
| Haninge | 30,9 % | +1,5 | 1:a |
| Sundbyberg | 30,9 % | +0,1 | 1:a |
| Sigtuna | 30,3 % | +1,3 | 1:a |
| Botkyrka | 29,4 % | −2,1 | 1:a |
| Tyresö | 29,4 % | −2,8 | 2:a |
| Nynäshamn | 28,9 % | +0,6 | 1:a |
| Södertälje | 28,6 % | −1,8 | 1:a |
| Sollentuna | 27,9 % | +0,3 | 2:a |
| Upplands Väsby | 27,7 % | +1,1 | 1:a |
| Huddinge | 27,5 % | −1,8 | 1:a |
| Norrtälje | 26,7 % | −1,1 | 1:a |
| Stockholm | 26,4 % | −3,0 | 1:a |
| Värmdö | 25,4 % | −7,6 | 2:a |
| Salem | 22,6 % | −0,5 | 2:a |
| Vallentuna | 20,0 % | −1,7 | 2:a |
| Ekerö | 19,8 % | −1,9 | 2:a |
| Österåker | 19,6 % | −2,9 | 2:a |
| Nacka | 18,8 % | −2,7 | 2:a |
| Nykvarn | 17,6 % | −6,8 | 3:e |
| Täby | 16,1 % | −0,9 | 2:a |
| Lidingö | 11,9 % | −1,3 | 4:e |
| Vaxholm | 11,1 % | −2,7 | 3:e |
| Danderyd | 10,9 % | +1,1 | 3:e |

