När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör sitt bästa val på länge på Lidingö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 36,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Lidingö. Det är partiets bästa resultat sedan 2006. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det största partiet i årets kommunval i Lidingö kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 36,8 % | 1:a |
| 2022 | 28,03 % | 1:a |
| 2018 | 26,15 % | 1:a |
| 2014 | 32,87 % | 1:a |
| 2010 | 35,66 % | 1:a |
| 2006 | 43,24 % | 1:a |
| 2002 | 38,76 % | 1:a |
| 1998 | 43,73 % | 1:a |
| 1994 | 38,99 % | 1:a |
| 1991 | 40,54 % | 1:a |
| 1988 | 38,21 % | 1:a |
| 1985 | 41,12 % | 1:a |
| 1982 | 41,64 % | 1:a |
| 1979 | 39,05 % | 1:a |
| 1976 | 37,27 % | 1:a |
| 1973 | 39,37 % | 1:a |
22 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna 22 mandat i Lidingös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 18 mandat.
Kommunfullmäktige på Lidingö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidingö kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Gåshaga med 51,9 procent av rösterna, och sämst i Larsberg S, 19,2 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gåshaga | 51,9 % | +9,3 | 655 | 1:a |
| Brevik Ö - Käppala S | 48,9 % | +14,5 | 642 | 1:a |
| Sticklinge N | 45,8 % | +11,2 | 627 | 1:a |
| Torsvik N - Hersby N | 43,8 % | +13,4 | 541 | 1:a |
| Hersby S | 43,8 % | +11,1 | 588 | 1:a |
| Mölna Ö - Brevik V | 43,7 % | +14,9 | 583 | 1:a |
| Bo - Björnbo | 42,5 % | +7,5 | 506 | 1:a |
| Herserud | 41,1 % | +9,7 | 568 | 1:a |
| Dalénum | 41,0 % | +9,2 | 638 | 1:a |
| Gångsätra Ö | 39,5 % | +10,7 | 548 | 1:a |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | 39,2 % | +6,8 | 321 | 1:a |
| Ekholmsnäs - Killinge | 37,9 % | +8,1 | 394 | 1:a |
| Sticklinge S - Islinge | 37,1 % | +10,4 | 513 | 1:a |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | 35,3 % | +6,1 | 381 | 1:a |
| Näset Ö | 34,7 % | +9,8 | 444 | 1:a |
| Torsvik S - centrum | 34,6 % | +7,6 | 429 | 1:a |
| Hersby SÖ - Mosstorp | 34,0 % | +10,2 | 489 | 1:a |
| Skärsätra | 33,0 % | +6,4 | 382 | 1:a |
| Rudboda V - Bosön | 32,9 % | +11,6 | 433 | 1:a |
| Baggeby | 29,7 % | +6,3 | 315 | 1:a |
| Bodal | 29,7 % | +7,4 | 301 | 1:a |
| Näset V | 29,2 % | +6,6 | 299 | 1:a |
| Käppala N | 26,1 % | +7,9 | 226 | 1:a |
| Larsberg N | 23,4 % | +4,0 | 312 | 2:a |
| Gångsätra V | 21,3 % | +3,9 | 181 | 2:a |
| Larsberg S | 19,2 % | +0,2 | 192 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 36,5 % | ej jämförbart | 334 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Täby | 46,6 % | +7,1 | 1:a |
| Österåker | 41,4 % | +3,2 | 1:a |
| Danderyd | 38,2 % | +1,7 | 1:a |
| Lidingö | 36,8 % | +8,8 | 1:a |
| Värmdö | 34,7 % | +11,4 | 1:a |
| Vallentuna | 33,8 % | +0,9 | 1:a |
| Nacka | 33,1 % | +1,6 | 1:a |
| Salem | 32,2 % | −0,9 | 1:a |
| Sollentuna | 30,9 % | +1,4 | 1:a |
| Tyresö | 30,8 % | +2,5 | 1:a |
| Vaxholm | 29,3 % | +4,2 | 1:a |
| Sigtuna | 29,1 % | −1,6 | 2:a |
| Ekerö | 28,5 % | +2,4 | 1:a |
| Nykvarn | 27,9 % | +5,6 | 1:a |
| Solna | 27,4 % | +0,6 | 2:a |
| Sundbyberg | 22,5 % | +0,9 | 2:a |
| Stockholm | 22,3 % | +3,9 | 2:a |
| Nynäshamn | 21,4 % | −0,6 | 2:a |
| Upplands-Bro | 21,3 % | −4,5 | 2:a |
| Upplands Väsby | 21,2 % | +0,2 | 2:a |
| Haninge | 21,1 % | −2,0 | 2:a |
| Norrtälje | 20,9 % | −4,2 | 3:e |
| Huddinge | 20,4 % | −0,4 | 2:a |
| Järfälla | 18,4 % | −2,3 | 2:a |
| Södertälje | 18,0 % | −0,7 | 2:a |
| Botkyrka | 12,6 % | −1,0 | 3:e |

