När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Lidingö kommun är en av Sverigedemokraternas svagaste platser i kommunvalet.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 4,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Lidingö. Det är en minskning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets resultat på Lidingö är det tredje sämsta bland landets kommuner.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det sjunde största partiet i årets kommunval i Lidingö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 4,5 % | 7:e |
| 2022 | 5,46 % | 6:e |
| 2018 | 5,91 % | 7:e |
| 2014 | 2,62 % | 8:e |
| 2010 | 1,47 % | 9:e |
| 2006 | 0,68 % | 9:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna tre mandat i Lidingös kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige på Lidingö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidingö kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Larsberg N med 10 procent av rösterna, och sämst i Brevik Ö - Käppala S, 1,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Larsberg N | 10,0 % | −0,1 | 134 | 5:e |
| Käppala N | 9,6 % | −2,2 | 83 | 5:e |
| Larsberg S | 9,5 % | −0,2 | 95 | 5:e |
| Baggeby | 7,4 % | −1,2 | 78 | 5:e |
| Bodal | 6,8 % | −2,1 | 69 | 6:e |
| Gångsätra V | 6,2 % | −2,9 | 53 | 6:e |
| Ekholmsnäs - Killinge | 5,7 % | −0,9 | 59 | 5:e |
| Torsvik S - centrum | 5,2 % | −0,5 | 65 | 7:e |
| Näset V | 4,7 % | −0,3 | 48 | 7:e |
| Herserud | 4,3 % | −0,8 | 60 | 7:e |
| Hersby SÖ - Mosstorp | 4,2 % | −1,0 | 61 | 7:e |
| Skärsätra | 4,0 % | +0,1 | 46 | 8:e |
| Rudboda V - Bosön | 3,9 % | −0,6 | 51 | 8:e |
| Sticklinge S - Islinge | 3,8 % | −1,3 | 53 | 8:e |
| Dalénum | 3,5 % | −0,7 | 55 | 7:e |
| Gångsätra Ö | 3,4 % | −2,0 | 47 | 8:e |
| Mölna Ö - Brevik V | 3,4 % | −0,9 | 45 | 8:e |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | 3,3 % | +0,2 | 27 | 8:e |
| Näset Ö | 3,2 % | −2,3 | 41 | 8:e |
| Sticklinge N | 3,1 % | −1,6 | 43 | 7:e |
| Bo - Björnbo | 2,9 % | −0,3 | 35 | 8:e |
| Hersby S | 2,9 % | +0,3 | 39 | 8:e |
| Torsvik N - Hersby N | 2,7 % | −0,7 | 33 | 8:e |
| Gåshaga | 2,6 % | −0,6 | 33 | 7:e |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | 2,1 % | −0,6 | 23 | 8:e |
| Brevik Ö - Käppala S | 1,9 % | −1,4 | 25 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,9 % | ej jämförbart | 54 | 7:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Norrtälje | 22,7 % | +3,5 | 2:a |
| Nykvarn | 21,0 % | +1,2 | 2:a |
| Nynäshamn | 18,1 % | +0,3 | 3:e |
| Haninge | 17,2 % | −1,7 | 3:e |
| Södertälje | 16,8 % | +1,1 | 3:e |
| Upplands-Bro | 15,3 % | −2,3 | 3:e |
| Vallentuna | 14,1 % | −0,8 | 3:e |
| Tyresö | 13,8 % | −0,1 | 3:e |
| Upplands Väsby | 13,3 % | −1,4 | 3:e |
| Ekerö | 12,7 % | −0,5 | 3:e |
| Sigtuna | 12,4 % | −1,3 | 3:e |
| Botkyrka | 11,9 % | −0,6 | 4:e |
| Huddinge | 11,3 % | −1,3 | 4:e |
| Salem | 10,9 % | −0,1 | 3:e |
| Värmdö | 10,9 % | −3,0 | 3:e |
| Järfälla | 10,2 % | −1,6 | 4:e |
| Österåker | 8,8 % | −0,1 | 3:e |
| Sundbyberg | 8,8 % | −1,0 | 4:e |
| Sollentuna | 8,1 % | −0,6 | 3:e |
| Täby | 7,6 % | −0,8 | 5:e |
| Solna | 7,5 % | −0,5 | 4:e |
| Stockholm | 7,4 % | −0,7 | 6:e |
| Vaxholm | 7,4 % | +0,5 | 5:e |
| Danderyd | 6,3 % | +0,6 | 6:e |
| Nacka | 6,2 % | −1,0 | 7:e |
| Lidingö | 4,5 % | −0,9 | 7:e |

