När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 4,5 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Avesta. Det är en minskning med 4,5 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Avesta kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,2 % | 3:e |
| 2022 | 17,67 % | 3:e |
| 2018 | 14,19 % | 3:e |
| 2014 | 9,98 % | 3:e |
| 2010 | 4,30 % | 6:e |
| 2006 | 1,88 % | 9:e |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sex mandat i Avestas kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Avesta kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Avesta kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Horndal med 19,9 procent av rösterna, och sämst i Avesta norra-Högbo och Avesta centrum, 11,2 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Horndal | 19,9 % | −2,8 | 157 | 3:e |
| Krylbo | 14,8 % | −3,4 | 165 | 3:e |
| Fors | 14,6 % | −4,4 | 127 | 3:e |
| Karlbo | 14,6 % | −5,6 | 195 | 3:e |
| By | 14,3 % | −3,4 | 105 | 4:e |
| Avesta västra | 13,3 % | −5,1 | 177 | 3:e |
| Folkärna | 12,7 % | −7,2 | 134 | 3:e |
| Avesta södra | 12,6 % | −3,3 | 155 | 3:e |
| Skogsbo - Grytnäs gärde | 12,0 % | −4,6 | 166 | 3:e |
| Skogsbo - Rutbo-Grytnäs | 11,6 % | −5,4 | 169 | 3:e |
| Avesta norra-Högbo | 11,2 % | −5,3 | 167 | 3:e |
| Avesta centrum | 11,2 % | −2,8 | 137 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 13,2 % | ej jämförbart | 42 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Älvdalen | 22,1 % | +1,6 | 3:e |
| Orsa | 19,9 % | +3,4 | 3:e |
| Rättvik | 17,4 % | −0,9 | 4:e |
| Borlänge | 17,1 % | −1,6 | 3:e |
| Malung-Sälen | 16,9 % | +2,6 | 3:e |
| Säter | 14,1 % | −0,6 | 4:e |
| Hedemora | 13,8 % | −2,9 | 3:e |
| Smedjebacken | 13,5 % | −2,4 | 3:e |
| Avesta | 13,2 % | −4,5 | 3:e |
| Gagnef | 12,6 % | +0,4 | 5:e |
| Ludvika | 12,3 % | −2,8 | 3:e |
| Mora | 12,1 % | −0,4 | 5:e |
| Falun | 11,3 % | −0,8 | 3:e |
| Vansbro | 10,0 % | −0,9 | 5:e |
| Leksand | 8,4 % | −1,4 | 6:e |

