När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 1,4 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 8,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Leksand. Det är en minskning med 1,4 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det sjätte största partiet i årets kommunval i Leksands kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 8,4 % | 6:e |
| 2022 | 9,87 % | 6:e |
| 2018 | 7,73 % | 6:e |
| 2014 | 5,83 % | 7:e |
| 2010 | 2,23 % | 9:e |
| 2006 | 0,86 % | 8:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna tre mandat i Leksands kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Leksand kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Leksands kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Insjön V - Ål-Kilen med 16,4 procent av rösterna, och sämst i Leksand Ö, 5,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Insjön V - Ål-Kilen | 16,4 % | −0,2 | 124 | 3:e |
| Tällberg mfl | 10,0 % | −3,1 | 127 | 4:e |
| Insjön Ö | 9,3 % | −1,9 | 95 | 5:e |
| Siljansnäs | 8,6 % | −0,8 | 108 | 7:e |
| Häradsbygden - Heden - Djura mfl | 8,1 % | −2,4 | 109 | 6:e |
| Edshult - Åkerö - Övermo mfl | 7,8 % | +0,5 | 108 | 6:e |
| Leksand V | 6,9 % | −0,3 | 107 | 7:e |
| Leksandsnoret | 6,2 % | −2,7 | 67 | 7:e |
| Leksand Ö | 5,8 % | −1,6 | 59 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 7,8 % | ej jämförbart | 22 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Älvdalen | 22,1 % | +1,6 | 3:e |
| Orsa | 19,9 % | +3,4 | 3:e |
| Rättvik | 17,4 % | −0,9 | 4:e |
| Borlänge | 17,1 % | −1,6 | 3:e |
| Malung-Sälen | 16,9 % | +2,6 | 3:e |
| Säter | 14,1 % | −0,6 | 4:e |
| Hedemora | 13,8 % | −2,9 | 3:e |
| Smedjebacken | 13,5 % | −2,4 | 3:e |
| Avesta | 13,2 % | −4,5 | 3:e |
| Gagnef | 12,6 % | +0,4 | 5:e |
| Ludvika | 12,3 % | −2,8 | 3:e |
| Mora | 12,1 % | −0,4 | 5:e |
| Falun | 11,3 % | −0,8 | 3:e |
| Vansbro | 10,0 % | −0,9 | 5:e |
| Leksand | 8,4 % | −1,4 | 6:e |

