Uppsamlingsräkning klar: Vänsterpartiet gör ett av sina bästa val i Härryda

Härryda kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Härryda.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Härryda. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Härryda kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20265,0 %6:e
20224,96 %6:e
20184,60 %8:e
20144,88 %8:e
20104,35 %8:e
20064,76 %8:e
20026,45 %5:e
19988,75 %4:e
19944,88 %6:e
19913,81 %8:e
19884,65 %6:e
19854,50 %5:e
19824,92 %6:e
19795,48 %5:e
19764,60 %5:e
19734,75 %5:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet tre mandat i Härrydas kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Härryda kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Härryda kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Säteriet-Bråta m.fl. med 16,5 procent av rösterna, och sämst i Önneröd-Salmered, 1,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Säteriet-Bråta m.fl.16,5 %+5,91872:a
Älmhult-Bocköhalvön m.fl.7,0 %+0,1716:e
Hällingsjö6,7 %−0,8724:e
Rävlanda6,6 %−1,5814:e
Mölnlycke fabriker m.fl.6,2 %ej jämförbart475:e
Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl.5,9 %+0,2774:e
Härryda5,5 %+0,4615:e
Backa-Eskilsby m.fl.5,5 %+0,4786:e
Hindås centrum-Ingelse m.fl.5,2 %−1,0607:e
Mölnlycke centrum m.fl.5,1 %+0,4637:e
Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl.4,9 %−2,3546:e
Högadal-Övre Skogen m.fl.4,4 %ej jämförbart408:e
Båtsmanstorpet m.fl.4,2 %−1,3518:e
Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl.3,7 %+0,2469:e
Pixbo m.fl.3,7 %±0,0487:e
Djupedalsäng m.fl.3,7 %+1,6419:e
Kindbogården-Solsten m.fl.3,1 %−1,2379:e
Nysäter-Benareby m.fl.2,7 %−0,2299:e
Tahult-Byvägen m.fl.2,3 %−1,4329:e
Orrekullen-Långetjärnshöjd2,3 %+0,9239:e
Önneröd-Salmered1,9 %±0,0269:e
Uppsamlingsdistrikt 005,5 %ej jämförbart916:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Göteborg15,8 %±0,03:e
Vänersborg10,5 %+1,94:e
Borås9,5 %+1,45:e
Alingsås9,1 %−0,74:e
Partille9,1 %+0,64:e
Trollhättan9,0 %+1,94:e
Ale8,8 %+1,14:e
Mölndal8,3 %−0,45:e
Åmål8,1 %+2,94:e
Uddevalla7,9 %+0,94:e
Töreboda7,6 %+2,95:e
Lilla Edet7,5 %+0,35:e
Herrljunga7,0 %−0,36:e
Mariestad7,0 %+0,14:e
Lerum6,8 %−0,47:e
Skara6,6 %+0,65:e
Götene6,5 %−0,46:e
Skövde6,5 %+1,06:e
Mark6,4 %−0,46:e
Falköping6,3 %+0,56:e
Strömstad6,0 %+0,96:e
Stenungsund5,9 %+0,76:e
Ulricehamn5,4 %+0,46:e
Lidköping5,3 %−2,16:e
Bengtsfors5,2 %+0,85:e
Kungälv5,2 %−0,97:e
Tibro5,1 %+1,66:e
Härryda5,0 %+0,16:e
Vara5,0 %+0,96:e
Karlsborg4,1 %+1,07:e
Gullspång3,6 %−0,85:e
Bollebygd3,5 %−1,08:e
Dals-Edej rapporterat
Essunga3,2 %−0,86:e
Färgelandaej rapporterat
Munkedal5,1 %−0,36:e
Hjo4,8 %±0,07:e
Orust4,8 %−1,39:e
Lysekil4,7 %−0,48:e
Tranemo4,7 %+0,86:e
Mellerud4,5 %+0,56:e
Tidaholm4,5 %+0,57:e
Vårgårda4,4 %±0,07:e
Svenljunga3,9 %+0,17:e
Tanum3,8 %−1,38:e
Tjörn3,2 %−1,39:e
Öckerö3,1 %−1,37:e
Sotenäs3,1 %+0,78:e
Grästorp1,1 %−0,68:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.