Uppsamlingsräkning klar: Här fick Vänsterpartiet sitt största stöd i Lilla Edet

Lilla Edets kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 7,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Lilla Edet.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 7,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Lilla Edet. Det är en ökning med 0,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Lilla Edets kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20267,5 %5:e
20227,25 %5:e
20187,49 %5:e
20148,02 %5:e
201010,98 %4:e
20069,40 %4:e
200210,18 %5:e
199816,32 %3:e
199412,39 %3:e
19919,11 %4:e
19887,80 %5:e
19856,00 %5:e
19824,99 %5:e
19794,92 %5:e
19763,93 %5:e
19733,50 %5:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet två mandat i Lilla Edets kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Lilla Edet kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lilla Edets kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Lilla Edet Norra med 12,5 procent av rösterna, och sämst i Västerlanda, 4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Lilla Edet Norra12,5 %+3,51214:e
Lilla Edet Södra8,8 %+0,4785:e
Lödöse8,6 %+1,6935:e
Ström7,9 %+0,5665:e
Göta7,3 %−1,0735:e
Nygård5,6 %−0,2586:e
Hjärtum5,3 %−1,0585:e
Västerlanda4,0 %−2,1396:e
Uppsamlingsdistrikt 008,6 %ej jämförbart665:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Göteborg15,8 %±0,03:e
Vänersborg10,5 %+1,94:e
Borås9,5 %+1,45:e
Alingsås9,1 %−0,74:e
Partille9,1 %+0,64:e
Trollhättan9,0 %+1,94:e
Ale8,8 %+1,14:e
Mölndal8,3 %−0,45:e
Åmål8,1 %+2,94:e
Uddevalla7,9 %+0,94:e
Töreboda7,6 %+2,95:e
Lilla Edet7,5 %+0,35:e
Herrljunga7,0 %−0,36:e
Mariestad7,0 %+0,14:e
Lerum6,8 %−0,47:e
Skara6,6 %+0,65:e
Götene6,5 %−0,46:e
Skövde6,5 %+1,06:e
Mark6,4 %−0,46:e
Falköping6,3 %+0,56:e
Strömstad6,0 %+0,96:e
Stenungsund5,9 %+0,76:e
Ulricehamn5,4 %+0,46:e
Lidköping5,3 %−2,16:e
Bengtsfors5,2 %+0,85:e
Kungälv5,2 %−0,97:e
Tibro5,1 %+1,66:e
Härryda5,0 %+0,16:e
Vara5,0 %+0,96:e
Karlsborg4,1 %+1,07:e
Gullspång3,6 %−0,85:e
Bollebygd3,5 %−1,08:e
Dals-Edej rapporterat
Essunga3,2 %−0,86:e
Färgelandaej rapporterat
Munkedal5,1 %−0,36:e
Hjo4,8 %±0,07:e
Orust4,8 %−1,39:e
Lysekil4,7 %−0,48:e
Tranemo4,7 %+0,86:e
Mellerud4,5 %+0,56:e
Tidaholm4,5 %+0,57:e
Vårgårda4,4 %±0,07:e
Svenljunga3,9 %+0,17:e
Tanum3,8 %−1,38:e
Tjörn3,2 %−1,39:e
Öckerö3,1 %−1,37:e
Sotenäs3,1 %+0,78:e
Grästorp1,1 %−0,68:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.