När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 5,2 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Norrtälje.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 5,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Norrtälje. Det är ungefär samma resultat som 2022. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Norrtälje kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 5,2 % | 6:e |
| 2022 | 5,15 % | 6:e |
| 2018 | 5,41 % | 6:e |
| 2014 | 4,38 % | 7:e |
| 2010 | 3,97 % | 6:e |
| 2006 | 4,38 % | 7:e |
| 2002 | 5,00 % | 5:e |
| 1998 | 6,97 % | 4:e |
| 1994 | 4,34 % | 6:e |
| 1991 | 2,97 % | 7:e |
| 1988 | 3,78 % | 6:e |
| 1985 | 3,71 % | 5:e |
| 1982 | 3,68 % | 5:e |
| 1979 | 4,36 % | 5:e |
| 1976 | 3,62 % | 5:e |
| 1973 | 3,62 % | 6:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet tre mandat i Norrtäljes kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Norrtälje kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Norrtälje kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Norrtälje - Vigelsjö med 10,8 procent av rösterna, och sämst i Rådmansö - Västra, 1,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Norrtälje - Vigelsjö | 10,8 % | +2,7 | 98 | 4:e |
| Norrtälje - Flygfältet | 8,5 % | ej jämförbart | 78 | 4:e |
| Norrtälje - Grossgärdet - Nordrona | 8,3 % | +0,3 | 87 | 4:e |
| Rimbo - Håsta-Vallby | 8,3 % | ej jämförbart | 86 | 4:e |
| Rimbo - Bålbro-Västertorp | 8,0 % | ej jämförbart | 90 | 4:e |
| Hallsta - Norra | 7,8 % | +0,3 | 63 | 4:e |
| Norrtälje - Övre Bryggårdsgärdet | 7,5 % | +2,9 | 111 | 4:e |
| Norrtälje - Bryggården | 6,9 % | +1,0 | 96 | 4:e |
| Hallsta - Centrum | 6,8 % | ej jämförbart | 65 | 4:e |
| Rimbo - Centrum - Långsjö | 6,7 % | ej jämförbart | 64 | 5:e |
| Väddö Södra | 6,3 % | ej jämförbart | 55 | 5:e |
| Norrtälje - Stadskärnan | 6,1 % | ±0,0 | 90 | 6:e |
| Norrtälje - Norra | 5,9 % | ej jämförbart | 53 | 5:e |
| Norrtälje - Bältartorp | 5,5 % | −2,3 | 70 | 6:e |
| Herräng | 5,4 % | −0,4 | 37 | 5:e |
| Älmsta | 5,2 % | ej jämförbart | 58 | 6:e |
| Rimbo - Östra & Rö | 5,2 % | ej jämförbart | 57 | 6:e |
| Fasterna | 4,9 % | ej jämförbart | 53 | 7:e |
| Gottröra och Närtuna | 4,7 % | −0,3 | 48 | 7:e |
| Blidö | 4,7 % | −1,1 | 38 | 6:e |
| Bergshamra | 4,7 % | ej jämförbart | 63 | 8:e |
| Edsbro och Ununge | 4,6 % | ej jämförbart | 57 | 7:e |
| Väddö Norra | 4,5 % | +0,2 | 38 | 7:e |
| Roslags-Bro | 4,3 % | −0,9 | 50 | 8:e |
| Rådmansö - Östra | 4,3 % | ej jämförbart | 38 | 8:e |
| Frötuna - Västra | 4,2 % | ej jämförbart | 37 | 8:e |
| Riala | 4,2 % | ej jämförbart | 43 | 7:e |
| Norrtälje - Östra | 4,1 % | ej jämförbart | 36 | 8:e |
| Skederid och Husby-Sjuhundra | 4,1 % | ej jämförbart | 43 | 8:e |
| Norrtälje - Gransäter | 3,9 % | ej jämförbart | 39 | 7:e |
| Norrtälje - Grind | 3,8 % | ej jämförbart | 45 | 8:e |
| Estuna | 3,8 % | ej jämförbart | 31 | 8:e |
| Söderbykarl | 3,8 % | ej jämförbart | 34 | 8:e |
| Norrtälje - Kvisthamra | 3,7 % | +0,5 | 43 | 8:e |
| Hysingsvik | 3,7 % | ej jämförbart | 38 | 8:e |
| Norrtälje - Solbacka - Fågelsången | 3,2 % | ej jämförbart | 42 | 8:e |
| Edebo och Häverö | 3,0 % | ej jämförbart | 40 | 7:e |
| Lohärad - Malsta | 3,0 % | +1,0 | 23 | 8:e |
| Frötuna - Östra | 2,4 % | ej jämförbart | 31 | 8:e |
| Vätö | 2,3 % | −1,7 | 19 | 8:e |
| Norrtälje - Norrtälje hamn | 2,1 % | +0,2 | 19 | 8:e |
| Rådmansö - Västra | 1,8 % | ej jämförbart | 17 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 11,6 % | ej jämförbart | 74 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

