När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Värmdö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 4,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Värmdö. Det är en minskning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Värmdö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 4,4 % | 6:e |
| 2022 | 4,91 % | 6:e |
| 2018 | 4,57 % | 8:e |
| 2014 | 3,41 % | 8:e |
| 2010 | 3,00 % | 8:e |
| 2006 | 3,98 % | 7:e |
| 2002 | 6,04 % | 5:e |
| 1998 | 8,17 % | 3:e |
| 1994 | 5,65 % | 3:e |
| 1991 | 4,67 % | 5:e |
| 1988 | 5,23 % | 5:e |
| 1985 | 6,39 % | 5:e |
| 1982 | 6,37 % | 4:e |
| 1979 | 7,28 % | 5:e |
| 1976 | 6,70 % | 5:e |
| 1973 | 6,10 % | 5:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet två mandat i Värmdös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tre mandat.
Kommunfullmäktige i Värmdö kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Värmdö kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Gustavsberg 3 Munkmora med 10,8 procent av rösterna, och sämst i Värmdö 5 Vik, 1,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gustavsberg 3 Munkmora | 10,8 % | +0,6 | 114 | 4:e |
| Gustavsberg 13 Hästhagen | 9,1 % | ej jämförbart | 69 | 4:e |
| Gustavsberg 1 Lugnet | 6,9 % | −1,4 | 87 | 4:e |
| Djurö 3 Stavsnäs | 6,4 % | ej jämförbart | 66 | 6:e |
| Värmdö 4 Hemmesta | 6,3 % | ej jämförbart | 55 | 4:e |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | 5,9 % | ej jämförbart | 51 | 6:e |
| Djurö 2 Björkås Barnvik | 5,8 % | ej jämförbart | 47 | 4:e |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | 5,7 % | ej jämförbart | 48 | 4:e |
| Värmdö 3 Ängsvik | 5,5 % | ej jämförbart | 53 | 7:e |
| Gustavsberg 2 Tallåsen | 5,0 % | ej jämförbart | 42 | 6:e |
| Ingarö 4 Klacknäset | 4,7 % | ej jämförbart | 44 | 6:e |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | 4,5 % | ej jämförbart | 43 | 6:e |
| Ingarö 5 Lämshaga Brunn | 4,4 % | ej jämförbart | 41 | 8:e |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | 4,4 % | −0,2 | 41 | 7:e |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | 4,4 % | ej jämförbart | 38 | 7:e |
| Ingarö 1 Lillängsdal Fagerholm | 3,8 % | ej jämförbart | 34 | 8:e |
| Värmdö 9 Torsby | 3,7 % | ej jämförbart | 34 | 7:e |
| Värmdö 1 Saltarö | 3,5 % | −0,8 | 35 | 8:e |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | 3,3 % | +0,2 | 35 | 9:e |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | 3,3 % | −1,9 | 30 | 8:e |
| Djurö 1 Vindö | 3,2 % | ej jämförbart | 26 | 7:e |
| Värmdö 6 Kopparmora | 3,1 % | ej jämförbart | 32 | 7:e |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | 3,1 % | −0,5 | 28 | 6:e |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | 3,0 % | −0,6 | 34 | 9:e |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | 2,3 % | −1,0 | 22 | 9:e |
| Ingarö 3 Ingaröstrand | 2,3 % | ej jämförbart | 30 | 9:e |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | 2,2 % | −0,4 | 20 | 8:e |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | 2,1 % | −1,3 | 25 | 9:e |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | 2,1 % | −0,6 | 24 | 8:e |
| Värmdö 5 Vik | 1,6 % | −0,2 | 20 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,2 % | ej jämförbart | 88 | 7:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

