När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Centerpartiet och Miljöpartiet om tredjeplatsen i Värmdös kommunfullmäktige. Bara nio röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 6,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Värmdö. Det är en minskning med 0,6 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Värmdö kommun. Men avståndet till Miljöpartiet är minimalt – Centerpartiet har 1 973 röster och Miljöpartiet 1 964.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,4 % | 4:e |
| 2022 | 6,98 % | 4:e |
| 2018 | 8,85 % | 4:e |
| 2014 | 5,37 % | 6:e |
| 2010 | 5,61 % | 5:e |
| 2006 | 4,73 % | 6:e |
| 2002 | 3,43 % | 7:e |
| 1998 | 3,78 % | 7:e |
| 1994 | 5,16 % | 5:e |
| 1991 | 7,21 % | 4:e |
| 1988 | 9,20 % | 4:e |
| 1985 | 8,21 % | 4:e |
| 1982 | 10,00 % | 3:e |
| 1979 | 14,55 % | 3:e |
| 1976 | 18,39 % | 3:e |
| 1973 | 20,20 % | 2:a |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet tre mandat i Värmdös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat.
Kommunfullmäktige i Värmdö kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Värmdö kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Gustavsberg 8 Mörtnäs med 12,9 procent av rösterna, och sämst i Värmdö 4 Hemmesta, 3,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | 12,9 % | −4,2 | 150 | 3:e |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | 9,8 % | −1,4 | 89 | 3:e |
| Värmdö 5 Vik | 9,3 % | −2,6 | 113 | 3:e |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | 8,7 % | −0,2 | 93 | 3:e |
| Värmdö 3 Ängsvik | 8,1 % | ej jämförbart | 77 | 5:e |
| Gustavsberg 2 Tallåsen | 7,8 % | ej jämförbart | 66 | 5:e |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | 7,8 % | +1,9 | 73 | 3:e |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | 7,1 % | −1,5 | 85 | 4:e |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | 6,7 % | −1,2 | 61 | 5:e |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | 6,7 % | ej jämförbart | 58 | 5:e |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | 6,5 % | −0,6 | 63 | 5:e |
| Värmdö 6 Kopparmora | 6,5 % | ej jämförbart | 67 | 4:e |
| Värmdö 9 Torsby | 6,5 % | ej jämförbart | 60 | 4:e |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | 6,5 % | ej jämförbart | 62 | 5:e |
| Ingarö 3 Ingaröstrand | 6,3 % | ej jämförbart | 83 | 4:e |
| Ingarö 4 Klacknäset | 6,3 % | ej jämförbart | 59 | 5:e |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | 6,0 % | −1,1 | 54 | 6:e |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | 5,4 % | −0,8 | 61 | 6:e |
| Värmdö 1 Saltarö | 5,3 % | −1,0 | 52 | 4:e |
| Djurö 3 Stavsnäs | 5,3 % | ej jämförbart | 55 | 7:e |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | 4,9 % | ej jämförbart | 42 | 4:e |
| Djurö 2 Björkås Barnvik | 4,8 % | ej jämförbart | 39 | 6:e |
| Djurö 1 Vindö | 4,7 % | ej jämförbart | 39 | 5:e |
| Ingarö 1 Lillängsdal Fagerholm | 4,7 % | ej jämförbart | 42 | 6:e |
| Ingarö 5 Lämshaga Brunn | 4,5 % | ej jämförbart | 42 | 7:e |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | 4,5 % | ej jämförbart | 38 | 5:e |
| Gustavsberg 1 Lugnet | 3,8 % | +0,4 | 48 | 7:e |
| Gustavsberg 13 Hästhagen | 3,6 % | ej jämförbart | 27 | 6:e |
| Gustavsberg 3 Munkmora | 3,3 % | ±0,0 | 35 | 6:e |
| Värmdö 4 Hemmesta | 3,1 % | ej jämförbart | 27 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 6,7 % | ej jämförbart | 113 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Danderyd | 22,6 % | +0,8 | 2:a |
| Lidingö | 12,4 % | −2,1 | 3:e |
| Vaxholm | 9,8 % | −2,9 | 4:e |
| Vallentuna | 9,6 % | +0,4 | 4:e |
| Salem | 9,3 % | +2,1 | 4:e |
| Täby | 8,9 % | +0,6 | 3:e |
| Ekerö | 8,3 % | +2,1 | 4:e |
| Nacka | 8,1 % | +0,5 | 4:e |
| Norrtälje | 7,7 % | +0,8 | 4:e |
| Sollentuna | 7,6 % | +0,4 | 5:e |
| Stockholm | 7,6 % | +1,0 | 5:e |
| Solna | 7,4 % | +1,0 | 5:e |
| Sundbyberg | 6,9 % | −0,2 | 5:e |
| Värmdö | 6,4 % | −0,6 | 4:e |
| Huddinge | 6,1 % | +0,3 | 6:e |
| Haninge | 5,9 % | +0,1 | 5:e |
| Österåker | 5,5 % | +0,9 | 5:e |
| Upplands Väsby | 5,2 % | +0,5 | 6:e |
| Upplands-Bro | 4,8 % | −0,3 | 6:e |
| Tyresö | 4,7 % | +0,2 | 6:e |
| Södertälje | 4,5 % | −0,2 | 7:e |
| Järfälla | 4,4 % | −1,3 | 8:e |
| Nykvarn | 4,0 % | −0,9 | 7:e |
| Nynäshamn | 3,9 % | +0,3 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | −0,6 | 7:e |
| Botkyrka | 2,7 % | −0,7 | 10:e |

