När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna gör ett bättre kommunfullmäktigeval än någon gång i partiets historia i Grums.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 21 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Grums. Det är partiets bästa resultat sedan grundandet 1988. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Grums kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 21,0 % | 3:e |
| 2022 | 18,77 % | 3:e |
| 2018 | 14,96 % | 2:a |
| 2014 | 8,70 % | 4:e |
| 2010 | 3,56 % | 5:e |
| 2006 | 1,30 % | 9:e |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sex mandat i Grums kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Grums kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Grums kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Segmon-Slottsbron med 24,9 procent av rösterna, och sämst i Grums Västra, 18,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Segmon-Slottsbron | 24,9 % | +0,9 | 250 | 2:a |
| Grums Centrala | 23,3 % | +4,0 | 145 | 2:a |
| Grums Södra-Gamla Slottsbron | 19,1 % | +1,6 | 248 | 3:e |
| Värmskog-Grums Norra | 18,4 % | +1,4 | 193 | 3:e |
| Grums Västra | 18,3 % | +3,1 | 145 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 23,5 % | ej jämförbart | 196 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Grums | 21,0 % | +2,2 | 3:e |
| Kil | 20,0 % | −0,3 | 3:e |
| Eda | 19,1 % | +2,3 | 3:e |
| Storfors | 17,3 % | −0,5 | 3:e |
| Filipstad | 17,1 % | −1,3 | 3:e |
| Forshaga | 17,1 % | −1,1 | 3:e |
| Kristinehamn | 15,5 % | −1,1 | 3:e |
| Säffle | 14,2 % | −5,1 | 4:e |
| Årjäng | 13,9 % | +2,2 | 3:e |
| Sunne | 13,7 % | −1,3 | 4:e |
| Torsby | 13,3 % | −1,8 | 4:e |
| Arvika | 11,7 % | −1,7 | 3:e |
| Karlstad | 11,0 % | −1,8 | 3:e |
| Munkfors | 10,6 % | −5,2 | 3:e |
| Hagfors | 9,7 % | +2,3 | 3:e |
| Hammarö | 8,4 % | −1,4 | 3:e |

