När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 13,7 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Sunne.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Sunne. Det är en minskning med 1,3 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Sunne kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,7 % | 4:e |
| 2022 | 14,97 % | 4:e |
| 2018 | 12,46 % | 3:e |
| 2014 | 8,74 % | 5:e |
| 2010 | 3,70 % | 7:e |
| 2006 | 4,07 % | 5:e |
| 2002 | 2,36 % | 8:e |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sex mandat i Sunnes kommunfullmäktige.
När valnattsrösterna först räknades hade Sverigedemokraterna fem mandat, och partiet vann alltså ett mandat i uppsamlingsräkningen.
Kommunfullmäktige i Sunne kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Sunne kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Rottneros med 23,7 procent av rösterna, och sämst i Södra Borgeby, 9,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Rottneros | 23,7 % | −3,6 | 125 | 2:a |
| Stöpafors | 19,0 % | ej jämförbart | 96 | 2:a |
| Gräsmark | 15,9 % | −1,4 | 107 | 4:e |
| Brobyäng | 13,3 % | −1,1 | 95 | 4:e |
| Lysvik | 13,3 % | −5,6 | 107 | 4:e |
| Västra Ämtervik | 12,9 % | −3,0 | 84 | 4:e |
| Östra Ämtervik | 12,9 % | ej jämförbart | 86 | 4:e |
| Åmberg | 11,8 % | ej jämförbart | 86 | 4:e |
| Leran | 11,1 % | −1,5 | 105 | 4:e |
| Klockaregården | 10,8 % | +0,3 | 101 | 4:e |
| Södra Borgeby | 9,9 % | ej jämförbart | 79 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 16,2 % | ej jämförbart | 115 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Grums | 21,0 % | +2,2 | 3:e |
| Kil | 20,0 % | −0,3 | 3:e |
| Eda | 19,1 % | +2,3 | 3:e |
| Storfors | 17,3 % | −0,5 | 3:e |
| Filipstad | 17,1 % | −1,3 | 3:e |
| Forshaga | 17,1 % | −1,1 | 3:e |
| Kristinehamn | 15,5 % | −1,1 | 3:e |
| Säffle | 14,2 % | −5,1 | 4:e |
| Årjäng | 13,9 % | +2,2 | 3:e |
| Sunne | 13,7 % | −1,3 | 4:e |
| Torsby | 13,3 % | −1,8 | 4:e |
| Arvika | 11,7 % | −1,7 | 3:e |
| Karlstad | 11,0 % | −1,8 | 3:e |
| Munkfors | 10,6 % | −5,2 | 3:e |
| Hagfors | 9,7 % | +2,3 | 3:e |
| Hammarö | 8,4 % | −1,4 | 3:e |

