När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna gör ett bättre kommunfullmäktigeval än någon gång i partiets historia i Årjäng.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Årjäng. Det är partiets bästa resultat sedan grundandet 1988. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Årjängs kommun, efter Socialdemokraterna och Kristdemokraterna. Det innebär att de nu gått om Centerpartiet i storlek, som de senaste valen haft större stöd.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,9 % | 3:e |
| 2022 | 11,74 % | 4:e |
| 2018 | 10,82 % | 4:e |
| 2014 | 7,24 % | 6:e |
| 2010 | 2,30 % | 7:e |
| 2006 | 1,08 % | 7:e |
Fem mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fem mandat i Årjängs kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Årjäng kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Årjängs kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Sillerud med 18,9 procent av rösterna, och sämst i Töcksfors, 9,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Sillerud | 18,9 % | +1,7 | 120 | 3:e |
| Årjäng N | 18,8 % | +5,6 | 163 | 2:a |
| Årjäng V | 15,1 % | +2,1 | 115 | 3:e |
| Holmedal-Karlanda | 13,6 % | +1,5 | 101 | 3:e |
| Årjäng Ö | 12,8 % | +2,6 | 76 | 3:e |
| Töcksfors | 9,8 % | +2,6 | 96 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 11,0 % | ej jämförbart | 128 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Grums | 21,0 % | +2,2 | 3:e |
| Kil | 20,0 % | −0,3 | 3:e |
| Eda | 19,1 % | +2,3 | 3:e |
| Storfors | 17,3 % | −0,5 | 3:e |
| Filipstad | 17,1 % | −1,3 | 3:e |
| Forshaga | 17,1 % | −1,1 | 3:e |
| Kristinehamn | 15,5 % | −1,1 | 3:e |
| Säffle | 14,2 % | −5,1 | 4:e |
| Årjäng | 13,9 % | +2,2 | 3:e |
| Sunne | 13,7 % | −1,3 | 4:e |
| Torsby | 13,3 % | −1,8 | 4:e |
| Arvika | 11,7 % | −1,7 | 3:e |
| Karlstad | 11,0 % | −1,8 | 3:e |
| Munkfors | 10,6 % | −5,2 | 3:e |
| Hagfors | 9,7 % | +2,3 | 3:e |
| Hammarö | 8,4 % | −1,4 | 3:e |

