När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet får 6,3 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ale.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 6,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ale. Det är en ökning med 1,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Ale kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,3 % | 5:e |
| 2022 | 5,22 % | 5:e |
| 2018 | 6,63 % | 5:e |
| 2014 | 4,95 % | 7:e |
| 2010 | 4,77 % | 8:e |
| 2006 | 6,80 % | 5:e |
| 2002 | 6,26 % | 7:e |
| 1998 | 6,40 % | 6:e |
| 1994 | 10,16 % | 3:e |
| 1991 | 10,59 % | 3:e |
| 1988 | 13,84 % | 2:a |
| 1985 | 14,61 % | 3:e |
| 1982 | 16,90 % | 3:e |
| 1979 | 21,91 % | 2:a |
| 1976 | 26,48 % | 2:a |
| 1973 | 26,53 % | 2:a |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet tre mandat i Ales kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet, men sedan dess har kommunfullmäktige utökats.
Kommunfullmäktige i Ale kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, en utökning från förra mandatperiodens 49 platser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ale kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Starrkärr med 11,2 procent av rösterna, och sämst i Nödinge centrum, 1,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Starrkärr | 11,2 % | +1,1 | 135 | 4:e |
| Skepplanda norra - Hålanda | 9,9 % | −0,1 | 92 | 4:e |
| Älvängen södra | 9,0 % | +4,3 | 96 | 4:e |
| Skepplanda västra | 8,5 % | +1,6 | 92 | 4:e |
| Älvängen centrum | 8,1 % | +2,0 | 83 | 4:e |
| Älvängen östra | 7,8 % | +3,4 | 85 | 4:e |
| Nödinge östra | 7,1 % | ±0,0 | 74 | 5:e |
| Älvängen norra | 6,6 % | +2,7 | 56 | 5:e |
| Alafors västra | 6,2 % | ej jämförbart | 47 | 5:e |
| Nödinge södra | 6,0 % | +1,6 | 75 | 5:e |
| Skepplanda östra | 5,9 % | ±0,0 | 77 | 5:e |
| Bohus södra | 5,1 % | +1,3 | 56 | 5:e |
| Surte norra | 5,0 % | +1,4 | 49 | 5:e |
| Surte södra | 4,8 % | +0,6 | 45 | 5:e |
| Alafors östra | 4,8 % | ej jämförbart | 30 | 6:e |
| Bohus norra | 4,6 % | +1,0 | 39 | 6:e |
| Nol norra | 4,4 % | +0,6 | 52 | 5:e |
| Nol södra | 3,5 % | ±0,0 | 37 | 7:e |
| Nödinge centrum | 1,3 % | −1,7 | 15 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,7 % | ej jämförbart | 39 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 21,3 % | +3,5 | 2:a |
| Lilla Edet | 20,4 % | +4,1 | 3:e |
| Tranemo | 20,1 % | −0,8 | 3:e |
| Grästorp | 15,0 % | −1,8 | 4:e |
| Vårgårda | 14,8 % | −2,4 | 4:e |
| Herrljunga | 14,6 % | −4,5 | 4:e |
| Tanum | 14,4 % | +0,1 | 3:e |
| Bengtsfors | 12,5 % | +2,8 | 3:e |
| Mark | 12,2 % | +0,7 | 5:e |
| Ulricehamn | 12,1 % | −2,8 | 5:e |
| Dals-Ed | 12,0 % | −10,3 | 3:e |
| Strömstad | 12,0 % | +3,1 | 4:e |
| Orust | 11,9 % | +0,1 | 5:e |
| Karlsborg | 11,7 % | −3,5 | 4:e |
| Töreboda | 11,6 % | −1,6 | 4:e |
| Mellerud | 10,8 % | −5,3 | 4:e |
| Skara | 9,8 % | +1,9 | 4:e |
| Lerum | 9,0 % | +2,5 | 4:e |
| Alingsås | 8,9 % | −0,1 | 5:e |
| Falköping | 8,8 % | −0,3 | 4:e |
| Mölndal | 8,8 % | +1,7 | 4:e |
| Munkedal | 8,6 % | −0,7 | 5:e |
| Svenljunga | 8,6 % | −1,1 | 5:e |
| Skövde | 7,9 % | +1,4 | 5:e |
| Götene | 7,6 % | −2,8 | 5:e |
| Lysekil | 7,5 % | +3,2 | 6:e |
| Härryda | 7,2 % | +1,3 | 4:e |
| Partille | 7,2 % | +0,4 | 6:e |
| Tibro | 7,0 % | −0,6 | 5:e |
| Vara | 6,7 % | −1,1 | 5:e |
| Vänersborg | 6,6 % | −0,7 | 6:e |
| Ale | 6,3 % | +1,1 | 5:e |
| Kungälv | 6,2 % | +1,0 | 4:e |
| Stenungsund | 6,2 % | +0,5 | 5:e |
| Hjo | 6,1 % | −0,7 | 6:e |
| Åmål | 6,0 % | −4,8 | 5:e |
| Mariestad | 5,6 % | +0,7 | 5:e |
| Bollebygd | 5,5 % | −0,3 | 6:e |
| Borås | 5,3 % | −0,6 | 6:e |
| Essunga | 5,3 % | −1,5 | 4:e |
| Göteborg | 5,0 % | +1,0 | 7:e |
| Lidköping | 4,6 % | −3,6 | 7:e |
| Gullspång | 4,4 % | −1,9 | 4:e |
| Uddevalla | 4,4 % | −1,1 | 8:e |
| Sotenäs | 4,3 % | −0,6 | 6:e |
| Trollhättan | 3,8 % | −1,8 | 5:e |
| Tidaholm | 3,7 % | −0,5 | 8:e |
| Tjörn | 3,6 % | −1,2 | 8:e |
| Öckerö | 1,4 % | −0,4 | 9:e |

