När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet får 9 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Lerum.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Lerum. Det är en ökning med 2,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Lerums kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 9,0 % | 4:e |
| 2022 | 6,52 % | 7:e |
| 2018 | 9,86 % | 4:e |
| 2014 | 7,42 % | 6:e |
| 2010 | 6,06 % | 6:e |
| 2006 | 6,45 % | 6:e |
| 2002 | 4,56 % | 7:e |
| 1998 | 6,21 % | 7:e |
| 1994 | 6,77 % | 5:e |
| 1991 | 7,42 % | 6:e |
| 1988 | 11,15 % | 4:e |
| 1985 | 10,54 % | 4:e |
| 1982 | 15,14 % | 3:e |
| 1979 | 18,71 % | 3:e |
| 1976 | 23,35 % | 2:a |
| 1973 | 16,88 % | 3:e |
Fem mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet fem mandat i Lerums kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tre mandat.
Kommunfullmäktige i Lerum kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lerums kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Södra Lerum - Slätthult med 14,7 procent av rösterna, och sämst i Hyltorna - Öjared, 6,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Södra Lerum - Slätthult | 14,7 % | ej jämförbart | 160 | 2:a |
| Sjövik | 13,0 % | −0,5 | 123 | 4:e |
| Aggetorp - Björboholm | 11,1 % | +4,3 | 140 | 4:e |
| Brattås - Hjällsnäs | 11,0 % | ej jämförbart | 138 | 4:e |
| Västra Hulan - Bråta | 10,8 % | +1,3 | 112 | 4:e |
| Ljungsbacken - Stamsjön | 10,5 % | +2,3 | 160 | 3:e |
| Södra Aspenäs - Torpadal | 10,5 % | +3,1 | 140 | 3:e |
| Södra Hallsås | 10,4 % | +4,8 | 132 | 3:e |
| Uddared - Oryd | 9,9 % | +4,0 | 106 | 5:e |
| Norra Aspenäs - Axåsen | 9,2 % | +2,9 | 104 | 4:e |
| Kyrkmossen - Lindskogen | 8,6 % | +3,1 | 80 | 5:e |
| Stannum - Ljungvik | 8,5 % | +1,2 | 72 | 5:e |
| Centrala Gråbo | 8,4 % | ej jämförbart | 100 | 5:e |
| Östra Hulan - Öxeryd | 8,1 % | +2,7 | 90 | 4:e |
| Drängsered - Hästhagen | 8,1 % | +2,7 | 97 | 7:e |
| Rydsberg - Almekärr | 7,9 % | +2,4 | 98 | 5:e |
| Berghult - Ryggebol | 7,9 % | ej jämförbart | 82 | 5:e |
| Olstorp | 7,9 % | +2,2 | 88 | 5:e |
| Stenkullen - Hedefors | 7,3 % | +2,0 | 90 | 6:e |
| Centrala Lerum | 6,9 % | +1,9 | 60 | 4:e |
| Tollered - Norsesund | 6,8 % | +3,0 | 64 | 7:e |
| Norra Hallsås - Höjden | 6,7 % | +0,4 | 93 | 5:e |
| Centrala Floda - Nordåsen | 6,7 % | +2,1 | 79 | 7:e |
| Hyltorna - Öjared | 6,1 % | +0,3 | 70 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 8,4 % | ej jämförbart | 103 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 21,3 % | +3,5 | 2:a |
| Lilla Edet | 20,4 % | +4,1 | 3:e |
| Tranemo | 20,1 % | −0,8 | 3:e |
| Grästorp | 15,0 % | −1,8 | 4:e |
| Vårgårda | 14,8 % | −2,4 | 4:e |
| Herrljunga | 14,6 % | −4,5 | 4:e |
| Tanum | 14,4 % | +0,1 | 3:e |
| Bengtsfors | 12,5 % | +2,8 | 3:e |
| Mark | 12,2 % | +0,7 | 5:e |
| Ulricehamn | 12,1 % | −2,8 | 5:e |
| Dals-Ed | 12,0 % | −10,3 | 3:e |
| Strömstad | 12,0 % | +3,1 | 4:e |
| Orust | 11,9 % | +0,1 | 5:e |
| Karlsborg | 11,7 % | −3,5 | 4:e |
| Töreboda | 11,6 % | −1,6 | 4:e |
| Mellerud | 10,8 % | −5,3 | 4:e |
| Skara | 9,8 % | +1,9 | 4:e |
| Lerum | 9,0 % | +2,5 | 4:e |
| Alingsås | 8,9 % | −0,1 | 5:e |
| Falköping | 8,8 % | −0,3 | 4:e |
| Mölndal | 8,8 % | +1,7 | 4:e |
| Munkedal | 8,6 % | −0,7 | 5:e |
| Svenljunga | 8,6 % | −1,1 | 5:e |
| Skövde | 7,9 % | +1,4 | 5:e |
| Götene | 7,6 % | −2,8 | 5:e |
| Lysekil | 7,5 % | +3,2 | 6:e |
| Härryda | 7,2 % | +1,3 | 4:e |
| Partille | 7,2 % | +0,4 | 6:e |
| Tibro | 7,0 % | −0,6 | 5:e |
| Vara | 6,7 % | −1,1 | 5:e |
| Vänersborg | 6,6 % | −0,7 | 6:e |
| Ale | 6,3 % | +1,1 | 5:e |
| Kungälv | 6,2 % | +1,0 | 4:e |
| Stenungsund | 6,2 % | +0,5 | 5:e |
| Hjo | 6,1 % | −0,7 | 6:e |
| Åmål | 6,0 % | −4,8 | 5:e |
| Mariestad | 5,6 % | +0,7 | 5:e |
| Bollebygd | 5,5 % | −0,3 | 6:e |
| Borås | 5,3 % | −0,6 | 6:e |
| Essunga | 5,3 % | −1,5 | 4:e |
| Göteborg | 5,0 % | +1,0 | 7:e |
| Lidköping | 4,6 % | −3,6 | 7:e |
| Gullspång | 4,4 % | −1,9 | 4:e |
| Uddevalla | 4,4 % | −1,1 | 8:e |
| Sotenäs | 4,3 % | −0,6 | 6:e |
| Trollhättan | 3,8 % | −1,8 | 5:e |
| Tidaholm | 3,7 % | −0,5 | 8:e |
| Tjörn | 3,6 % | −1,2 | 8:e |
| Öckerö | 1,4 % | −0,4 | 9:e |

