När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet får 12,2 procent av rösterna. I valdistriktet Torestorp-Öxabäck-Älekulla lockade de mer än var fjärde väljare.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 12,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Mark. Det är en ökning med 0,7 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Marks kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 12,2 % | 5:e |
| 2022 | 11,46 % | 4:e |
| 2018 | 15,99 % | 3:e |
| 2014 | 11,40 % | 3:e |
| 2010 | 10,83 % | 3:e |
| 2006 | 14,84 % | 3:e |
| 2002 | 15,48 % | 2:a |
| 1998 | 15,40 % | 2:a |
| 1994 | 19,28 % | 2:a |
| 1991 | 20,47 % | 2:a |
| 1988 | 21,78 % | 2:a |
| 1985 | 22,13 % | 2:a |
| 1982 | 23,80 % | 2:a |
| 1979 | 26,32 % | 2:a |
| 1976 | 29,82 % | 2:a |
| 1973 | 29,77 % | 2:a |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet sex mandat i Marks kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Mark kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Marks kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Torestorp-Öxabäck-Älekulla med 28,5 procent av rösterna, och sämst i Fritsla, 4,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Torestorp-Öxabäck-Älekulla | 28,5 % | +3,2 | 387 | 1:a |
| Fotskäl-Tostared-Björketorp | 22,5 % | ej jämförbart | 302 | 2:a |
| Hyssna | 18,2 % | ej jämförbart | 225 | 2:a |
| Sätila Ö | 16,6 % | ej jämförbart | 156 | 3:e |
| Horred-Öxnevalla | 15,9 % | ej jämförbart | 125 | 4:e |
| Sätila V | 15,4 % | ej jämförbart | 119 | 4:e |
| Berghem-Hajom | 14,4 % | ej jämförbart | 139 | 5:e |
| Ubbhult-Sätila | 11,8 % | −1,6 | 120 | 4:e |
| Horred-Istorp | 11,4 % | ej jämförbart | 92 | 5:e |
| Örby-Krok-Brättingstorp | 11,3 % | +1,7 | 130 | 4:e |
| Kinna-Marieberg-Kinnahult | 9,5 % | −0,3 | 91 | 4:e |
| Skene-Sandvallsäng | 8,9 % | ej jämförbart | 68 | 4:e |
| Örby centrum | 8,6 % | +0,3 | 98 | 5:e |
| Skephult-Fritsla | 8,4 % | +2,2 | 68 | 5:e |
| Kinna-Rydal-Kinnaström | 8,0 % | ej jämförbart | 67 | 5:e |
| Kinna-Näs-Vallås | 7,7 % | +0,1 | 90 | 5:e |
| Kinna centrum | 7,6 % | +1,4 | 73 | 5:e |
| Kinna-Aspäng | 7,0 % | +0,4 | 62 | 6:e |
| Skene-Haby | 6,8 % | ej jämförbart | 50 | 6:e |
| Skene-Hedbo | 4,9 % | ej jämförbart | 46 | 6:e |
| Skene-Assberg | 4,6 % | ej jämförbart | 37 | 6:e |
| Fritsla | 4,5 % | +0,1 | 38 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 12,3 % | ej jämförbart | 142 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 21,3 % | +3,5 | 2:a |
| Lilla Edet | 20,4 % | +4,1 | 3:e |
| Tranemo | 20,1 % | −0,8 | 3:e |
| Grästorp | 15,0 % | −1,8 | 4:e |
| Vårgårda | 14,8 % | −2,4 | 4:e |
| Herrljunga | 14,6 % | −4,5 | 4:e |
| Tanum | 14,4 % | +0,1 | 3:e |
| Bengtsfors | 12,5 % | +2,8 | 3:e |
| Mark | 12,2 % | +0,7 | 5:e |
| Ulricehamn | 12,1 % | −2,8 | 5:e |
| Dals-Ed | 12,0 % | −10,3 | 3:e |
| Strömstad | 12,0 % | +3,1 | 4:e |
| Orust | 11,9 % | +0,1 | 5:e |
| Karlsborg | 11,7 % | −3,5 | 4:e |
| Töreboda | 11,6 % | −1,6 | 4:e |
| Mellerud | 10,8 % | −5,3 | 4:e |
| Skara | 9,8 % | +1,9 | 4:e |
| Lerum | 9,0 % | +2,5 | 4:e |
| Alingsås | 8,9 % | −0,1 | 5:e |
| Falköping | 8,8 % | −0,3 | 4:e |
| Mölndal | 8,8 % | +1,7 | 4:e |
| Munkedal | 8,6 % | −0,7 | 5:e |
| Svenljunga | 8,6 % | −1,1 | 5:e |
| Skövde | 7,9 % | +1,4 | 5:e |
| Götene | 7,6 % | −2,8 | 5:e |
| Lysekil | 7,5 % | +3,2 | 6:e |
| Härryda | 7,2 % | +1,3 | 4:e |
| Partille | 7,2 % | +0,4 | 6:e |
| Tibro | 7,0 % | −0,6 | 5:e |
| Vara | 6,7 % | −1,1 | 5:e |
| Vänersborg | 6,6 % | −0,7 | 6:e |
| Ale | 6,3 % | +1,1 | 5:e |
| Kungälv | 6,2 % | +1,0 | 4:e |
| Stenungsund | 6,2 % | +0,5 | 5:e |
| Hjo | 6,1 % | −0,7 | 6:e |
| Åmål | 6,0 % | −4,8 | 5:e |
| Mariestad | 5,6 % | +0,7 | 5:e |
| Bollebygd | 5,5 % | −0,3 | 6:e |
| Borås | 5,3 % | −0,6 | 6:e |
| Essunga | 5,3 % | −1,5 | 4:e |
| Göteborg | 5,0 % | +1,0 | 7:e |
| Lidköping | 4,6 % | −3,6 | 7:e |
| Gullspång | 4,4 % | −1,9 | 4:e |
| Uddevalla | 4,4 % | −1,1 | 8:e |
| Sotenäs | 4,3 % | −0,6 | 6:e |
| Trollhättan | 3,8 % | −1,8 | 5:e |
| Tidaholm | 3,7 % | −0,5 | 8:e |
| Tjörn | 3,6 % | −1,2 | 8:e |
| Öckerö | 1,4 % | −0,4 | 9:e |

