När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna får 33,4 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Tibro.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 33,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Tibro. Det är en ökning med 2 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Tibro kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 33,4 % | 1:a |
| 2022 | 31,37 % | 1:a |
| 2018 | 31,73 % | 1:a |
| 2014 | 38,30 % | 1:a |
| 2010 | 35,87 % | 1:a |
| 2006 | 36,76 % | 1:a |
| 2002 | 36,63 % | 1:a |
| 1998 | 36,15 % | 1:a |
| 1994 | 41,38 % | 1:a |
| 1991 | 34,63 % | 1:a |
| 1988 | 41,34 % | 1:a |
| 1985 | 42,52 % | 1:a |
| 1982 | 43,28 % | 1:a |
| 1979 | 38,50 % | 1:a |
| 1976 | 37,77 % | 1:a |
| 1973 | 39,73 % | 1:a |
Tolv mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tolv mandat i Tibros kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat.
Kommunfullmäktige i Tibro kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Tibro kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Skattegården m.fl. med 41,9 procent av rösterna, och sämst i Fagersanna, Ransberg m.fl., 27,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Skattegården m.fl. | 41,9 % | +9,0 | 381 | 1:a |
| Häggetorp, Katrineberg m.fl. | 35,6 % | +1,6 | 343 | 1:a |
| Södra centrum | 34,8 % | +0,5 | 423 | 1:a |
| Smuleberg m.fl. | 31,9 % | +1,6 | 303 | 1:a |
| Hörnebo, Kvarnhagen m.fl. | 29,0 % | +2,2 | 326 | 1:a |
| Fagersanna, Ransberg m.fl. | 27,9 % | −1,6 | 338 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 35,0 % | ej jämförbart | 313 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

