När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna får 20,6 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ulricehamn.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 20,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ulricehamn. Det är en ökning med 2,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Ulricehamns kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 20,6 % | 1:a |
| 2022 | 18,21 % | 1:a |
| 2018 | 20,65 % | 1:a |
| 2014 | 26,01 % | 1:a |
| 2010 | 27,30 % | 1:a |
| 2006 | 27,10 % | 1:a |
| 2002 | 33,43 % | 1:a |
| 1998 | 27,30 % | 1:a |
| 1994 | 33,71 % | 1:a |
| 1991 | 26,02 % | 1:a |
| 1988 | 30,69 % | 1:a |
| 1985 | 30,18 % | 1:a |
| 1982 | 30,77 % | 1:a |
| 1979 | 29,27 % | 2:a |
| 1976 | 28,26 % | 2:a |
| 1973 | 27,84 % | 2:a |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tio mandat i Ulricehamns kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet nio mandat.
Kommunfullmäktige i Ulricehamn kommer den här mandatperioden ha totalt 49 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ulricehamns kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Gunnarshill/Borgmästarhagen med 28,5 procent av rösterna, och sämst i Hössna/Liared, 11,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gunnarshill/Borgmästarhagen | 28,5 % | +7,4 | 246 | 1:a |
| Centrum/Tingsholm N. | 26,8 % | +4,3 | 271 | 1:a |
| Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs | 24,7 % | +1,9 | 254 | 1:a |
| Marbäck/Fredriksberg/Fållorna | 23,9 % | +2,1 | 342 | 1:a |
| Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S. | 22,9 % | +2,5 | 202 | 1:a |
| Fridhem/Paradiset/Centrum S. | 22,9 % | +4,0 | 281 | 1:a |
| Tvärred/Vegby | 21,3 % | +0,5 | 257 | 1:a |
| Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp | 20,5 % | +1,7 | 173 | 1:a |
| Gällstad/Rånnaväg/Grönahög | 19,5 % | +2,4 | 243 | 3:e |
| Hökerum/Nitta | 17,9 % | +1,4 | 258 | 2:a |
| Blidsberg/Dalum/Trädet | 16,9 % | +3,6 | 193 | 3:e |
| Timmele/Älmestad | 14,2 % | +2,8 | 179 | 4:e |
| Hössna/Liared | 11,5 % | +0,8 | 100 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 19,6 % | ej jämförbart | 330 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

