När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Vara.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 20,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vara. Det är en minskning med 3,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Vara kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 20,2 % | 2:a |
| 2022 | 23,55 % | 2:a |
| 2018 | 26,83 % | 2:a |
| 2014 | 34,92 % | 1:a |
| 2010 | 31,78 % | 1:a |
| 2006 | 27,40 % | 2:a |
| 2002 | 27,98 % | 2:a |
| 1998 | 24,08 % | 2:a |
| 1994 | 28,72 % | 1:a |
| 1991 | 21,83 % | 2:a |
| 1988 | 26,54 % | 1:a |
| 1985 | 25,39 % | 2:a |
| 1982 | 23,66 % | 3:e |
| 1979 | 20,66 % | 3:e |
| 1976 | 20,55 % | 3:e |
| 1973 | 21,40 % | 3:e |
Nio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna nio mandat i Varas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat, men sedan dess har kommunfullmäktige krympts.
Kommunfullmäktige i Vara kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, en minskning från förra mandatperiodens 45 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vara kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Vara Centrum med 24,9 procent av rösterna, och sämst i Larv, 14,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Vara Centrum | 24,9 % | −1,2 | 216 | 2:a |
| Vara Östra | 24,5 % | −4,0 | 280 | 2:a |
| Levene | 23,1 % | −2,2 | 253 | 2:a |
| Arentorp | 21,9 % | −3,7 | 235 | 2:a |
| Vara Västra | 21,7 % | −4,0 | 259 | 2:a |
| Kvänum | 19,0 % | −5,2 | 248 | 3:e |
| Vedum | 16,1 % | −4,0 | 203 | 2:a |
| Skarstad | 16,0 % | −2,1 | 168 | 3:e |
| Larv | 14,8 % | −3,3 | 131 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 20,3 % | ej jämförbart | 72 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

