När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör sitt sämsta val på länge i Stenungsund.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 21,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Stenungsund. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Smedjebacken, där de fick 56,2 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Stenungsunds kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 21,1 % | 2:a |
| 2022 | 27,17 % | 1:a |
| 2018 | 27,21 % | 1:a |
| 2014 | 31,58 % | 1:a |
| 2010 | 30,75 % | 1:a |
| 2006 | 34,45 % | 1:a |
| 2002 | 36,00 % | 1:a |
| 1998 | 33,07 % | 1:a |
| 1994 | 39,31 % | 1:a |
| 1991 | 29,43 % | 1:a |
| 1988 | 35,52 % | 1:a |
| 1985 | 36,90 % | 1:a |
| 1982 | 39,65 % | 1:a |
| 1979 | 35,45 % | 1:a |
| 1976 | 35,78 % | 1:a |
| 1973 | 34,18 % | 1:a |
Elva mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna elva mandat i Stenungsunds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 14 mandat.
Kommunfullmäktige i Stenungsund kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Stenungsunds kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Hasselbacken-Uppegårdsvägen med 28,4 procent av rösterna, och sämst i Spekeröd, 11,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | 28,4 % | −8,1 | 273 | 1:a |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | 27,9 % | −6,0 | 272 | 1:a |
| Kyrkenorum | 27,8 % | −3,1 | 216 | 1:a |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | 27,2 % | −7,9 | 270 | 1:a |
| Doterödsvägen-Nyborg | 24,7 % | −6,0 | 226 | 1:a |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | 23,0 % | −6,6 | 291 | 2:a |
| Kvarnberget-Solgårdsterassen | 23,0 % | −5,3 | 221 | 2:a |
| Hallerna-Strandkärr | 22,1 % | −3,8 | 241 | 2:a |
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | 20,7 % | −4,7 | 195 | 2:a |
| Getskär-Valeberget | 20,2 % | −4,4 | 259 | 2:a |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | 19,9 % | −7,9 | 218 | 2:a |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | 19,6 % | −6,7 | 190 | 2:a |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | 19,4 % | −3,6 | 194 | 2:a |
| Strandnorum-Kåkenäs | 16,7 % | −5,9 | 150 | 2:a |
| Gilltorp-Rämma-Högen | 16,4 % | −6,3 | 103 | 2:a |
| Svenshögen-Ucklum | 11,7 % | −8,2 | 145 | 3:e |
| Spekeröd | 11,5 % | −8,0 | 97 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 20,7 % | ej jämförbart | 324 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

