När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Vänersborg.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 23,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vänersborg. Det är en minskning med 5,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Vänersborgs kommun. Så har det sett ut de flesta val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 23,9 % | 1:a |
| 2022 | 29,33 % | 1:a |
| 2018 | 28,11 % | 1:a |
| 2014 | 29,93 % | 1:a |
| 2010 | 23,51 % | 2:a |
| 2006 | 39,81 % | 1:a |
| 2002 | 39,80 % | 1:a |
| 1998 | 31,03 % | 1:a |
| 1994 | 39,43 % | 1:a |
| 1991 | 29,20 % | 1:a |
| 1988 | 37,92 % | 1:a |
| 1985 | 35,88 % | 1:a |
| 1982 | 42,68 % | 1:a |
| 1979 | 41,92 % | 1:a |
| 1976 | 40,78 % | 1:a |
| 1973 | 40,04 % | 1:a |
Tolv mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tolv mandat i Vänersborgs kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 15 mandat.
Kommunfullmäktige i Vänersborg kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vänersborgs kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Flanaden med 41,7 procent av rösterna, och sämst i Brålanda, 12,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Flanaden | 41,7 % | −3,6 | 276 | 1:a |
| Torpa | 36,1 % | −3,9 | 234 | 1:a |
| Hedmanstorget/Mariero östra | 31,8 % | ej jämförbart | 290 | 1:a |
| Lyckhem södra/Tenggrenstorp | 30,5 % | −5,1 | 245 | 1:a |
| Mariedal/Fridhem | 27,1 % | −4,2 | 318 | 1:a |
| Centrala Vänersborg | 27,0 % | −4,7 | 333 | 1:a |
| Holmängen | 26,6 % | ej jämförbart | 252 | 1:a |
| Onsjö norra | 26,1 % | −5,0 | 360 | 2:a |
| Centrala Vänersborg norra | 25,9 % | −6,6 | 339 | 1:a |
| Lyckhem V/Fredriksberg/Centrum V | 25,6 % | ej jämförbart | 286 | 1:a |
| Brinketorp/Restad | 25,3 % | −7,8 | 211 | 2:a |
| Centrala Vänersborg södra | 25,0 % | ej jämförbart | 261 | 1:a |
| Onsjö södra | 24,8 % | −4,6 | 211 | 2:a |
| Vargön östra | 24,5 % | −8,2 | 231 | 1:a |
| Centrala Vargön/Västra Tunhem | 24,1 % | −5,8 | 271 | 1:a |
| Öxnered/Vassända Naglum/Båberg | 22,7 % | −10,5 | 213 | 2:a |
| Blåsut | 21,9 % | ej jämförbart | 291 | 2:a |
| Vargön norra/Nordkroken | 21,9 % | −10,3 | 271 | 2:a |
| Siviken/Väne Ryr | 18,4 % | ej jämförbart | 218 | 3:e |
| Vänersnäs/Lilleskog | 18,4 % | −7,3 | 176 | 2:a |
| Vänerkusten | 15,3 % | ej jämförbart | 170 | 3:e |
| Frändefors/Sundals Ryr | 12,6 % | ej jämförbart | 191 | 3:e |
| Brålanda | 12,5 % | ej jämförbart | 169 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 28,2 % | ej jämförbart | 374 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

